united kingdom
ukraine

Komisja społeczna do spraw podziału zezwoleń zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)
z dnia 17 marca 2006 r.
w sprawie komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych

Na podstawie art. 30 ust. 2d ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb wyłaniania składu oraz tryb działania komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych pomiędzy przewoźnikami drogowymi, zwanej dalej "Komisją".
§  2.
1.
Komisję powołuje minister właściwy do spraw transportu, zwany dalej "ministrem", spośród kandydatów zgłoszonych przez polskie organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych, zwane dalej "organizacjami".
2.
Minister zamieszcza, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, ogłoszenie zawierające w szczególności:
1)
termin, w którym organizacje zgłaszają kandydatów na członków komisji;
2)
adres, na który organizacje przesyłają zgłoszenia kandydatów na członków Komisji;
3)
wykaz dokumentów, które powinny zostać załączone do tych zgłoszeń.
3.
Kandydaci na członków Komisji powinni posiadać udokumentowaną praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego.
§  3.
1.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
członkowie Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji jest wybierany na pierwszym posiedzeniu Komisji spośród jej członków.
3.
Pierwsze posiedzenie Komisji zwołuje minister.
§  4.
Kadencja członków Komisji trwa 2 lata od dnia jej powołania.
§  5.
1.
Minister odwołuje przewodniczącego Komisji lub członka Komisji w przypadku:
1)
nieuczestniczenia, bez usprawiedliwienia, w co najmniej 2 posiedzeniach Komisji;
2)
cofnięcia przez organizację uprawnienia do jej reprezentowania w składzie Komisji;
3)
złożenia rezygnacji z funkcji przewodniczącego Komisji lub członka Komisji;
4)
śmierci przewodniczącego Komisji lub członka Komisji.
2.
W razie odwołania przewodniczącego Komisji lub członka Komisji minister dokonuje w to miejsce powołania uzupełniającego, zgodnie z § 2 rozporządzenia.
3.
W razie powołania uzupełniającego kadencja przewodniczącego Komisji lub członka Komisji upływa wraz z kadencją całej Komisji.
§  6.
Skargi i wnioski związane z powołaniem i odwołaniem członka Komisji, a także ze zmianą składu Komisji rozpatruje minister w trybie określonym w dziale VIII Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  7.
1.
Komisja działa na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego Komisji z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 2 członków Komisji.
2.
O planowanym terminie posiedzenia Komisji przewodniczący Komisji zawiadamia członków Komisji pisemnie, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
3.
Komisja podejmie rozstrzygnięcia jednogłośnie, w drodze głosowania, przy czym dla ważności decyzji wymagany jest udział w głosowaniu co najmniej 5 członków Komisji.
4.
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komisji osoby spoza Komisji, jeśli jest to niezbędne do wykonania zadań Komisji. Osoby te nie biorą udziału w głosowaniu.
§  8.
Komisja, na pierwszym posiedzeniu, uchwala regulamin działania i przekazuje go ministrowi do zatwierdzenia.
§  9.
1.
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Komisji oraz członkowie Komisji obecni na posiedzeniu.
2.
Kserokopię protokołu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący Komisji przekazuje ministrowi w terminie 7 dni od dnia posiedzenia.
§  10.
Przewodniczący Komisji przedstawia ministrowi, w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, informację o sposobie realizacji zadań Komisji za poprzedni rok kalendarzowy.
§  11.
Obsługę techniczno-organizacyjną Komisji zapewnia Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Transportu i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu i Budownictwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1900).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.47.344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja społeczna do spraw podziału zezwoleń zagranicznych.
Data aktu: 17/03/2006
Data ogłoszenia: 22/03/2006
Data wejścia w życie: 22/03/2006