Dodatkowe wymagania wobec związków hodowców lub innych podmiotów prowadzących księgi zwierząt hodowlanych lub ubiegających się o ich otwarcie lub prowadzenie oraz podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 20 lutego 2003 r.
w sprawie dodatkowych wymagań wobec związków hodowców lub innych podmiotów prowadzących księgi zwierząt hodowlanych lub ubiegających się o ich otwarcie lub prowadzenie oraz podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych

Na podstawie art. 14 ust. 3 i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1762) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę zwierząt hodowlanych, zwaną dalej "księgą", lub ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie księgi powinien:
1)
zapewnić:
a)
prowadzenie księgi w formie książki, kartoteki lub innego nośnika danych,
b)
zabezpieczenie i ochronę danych zawartych w księdze i innych dokumentach hodowlanych przed ich utratą,
c)
sporządzanie, co najmniej raz na dwanaście miesięcy, wydruków dokonywanych w danym roku wpisów, zmian i uzupełnień wpisów w księdze, w przypadku prowadzenia księgi wyłącznie przy zastosowaniu innego nośnika danych,
d)
przechowywanie księgi lub wydruku z księgi przez okres co najmniej 25 lat, a w przypadku księgi lub wydruku z księgi buhajów, koni pełnej krwi angielskiej, koni arabskich czystej krwi, koni huculskich lub koników polskich - wieczyście,
e)
przeprowadzanie badań i sprawdzanie informacji niezbędnych do wystawiania dokumentów hodowlanych, a w szczególności dotyczących pochodzenia zwierząt,
f)
prowadzenie księgi przez osobę posiadającą co najmniej średnie wykształcenie;
2)
mieć:
a)
osobowość prawną,
b)
dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt w zakresie niezbędnym do realizacji programu hodowlanego doskonalenia rasy albo zachowania rasy; wymaganie to nie dotyczy Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt lub innego podmiotu upoważnionego do prowadzenia oceny wartości użytkowej;
3)
udostępniać Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt lub podmiotom upoważnionym do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej informacje niezbędne do prowadzenia tej oceny;
4)
zatrudniać co najmniej jednego specjalistę do spraw selekcji zwierząt, jeżeli regulamin wpisu do księgi przewiduje wpis zwierząt przez takiego specjalistę.
2.
Specjalista, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, powinien mieć wykształcenie wyższe o kierunku zootechnicznym, weterynaryjnym lub rolniczym.
§  2.
Związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę lub ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie księgi powinien przedstawić ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa:
1)
oświadczenie dotyczące wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1;
2)
odpis z Krajowego Rejestru Sądowego;
3)
statut lub umowę, na podstawie których działa dany podmiot, a których postanowienia zapewniają równe traktowanie członków organizacji i określają w szczególności:
a)
zasady przyjmowania członków, ich występowania oraz wykluczania,
b)
prawa i obowiązki członków,
c)
sankcje wobec członków, którzy nie wypełniali obowiązków;
4)
zaświadczenie Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt lub podmiotu upoważnionego do prowadzenia oceny wartości użytkowej o liczbie zwierząt poddanych tej ocenie;
5)
opinię Instytutu Zootechniki w Krakowie, a w przypadku księgi pszczół - Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, że liczba zwierząt, o której mowa w pkt 4, jest wystarczająca do realizacji krajowego programu hodowlanego.
§  3.
Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie określonego rejestru zwierząt hodowlanych, zwanego dalej "rejestrem", powinien spełnić wymagania określone w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 lit. b, pkt 3, 4 i ust. 2 oraz § 2 pkt 1 i 3; ponadto podmiot ten powinien:
1)
mieć:
a)
zdolność do czynności prawnych lub osobowość prawną,
b)
osobowość prawną, w przypadku ubiegania się o otwarcie lub prowadzenie rejestru świń;
2)
przedstawić ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa:
a)
wykaz podmiotów uczestniczących w krzyżowniczym programie hodowlanym, zawierający zadania tych podmiotów w ramach programu,
b)
odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku podmiotu posiadającego osobowość prawną.
§  4.
1.
Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie rejestru powinien zapewnić, że krzyżowniczym programem hodowlanym będzie objęte pogłowie zwierząt o liczebności, w przypadku:
1)
bydła - co najmniej 50 sztuk krów lub jałowic;
2)
koni - co najmniej 50 sztuk klaczy;
3)
świń - co najmniej 50 sztuk samic stada podstawowego;
4)
owiec - co najmniej 15 sztuk samic stada podstawowego;
5)
kóz - co najmniej 15 sztuk samic stada podstawowego;
6)
kur nieśnych - co najmniej 1.500 sztuk samic stada podstawowego;
7)
kur mięsnych - co najmniej 7.000 sztuk samic stada podstawowego;
8)
kaczek - co najmniej 400 sztuk samic stada podstawowego;
9)
gęsi - co najmniej 1.000 sztuk samic stada podstawowego;
10)
indyków - co najmniej 3.000 sztuk samic stada podstawowego;
11)
strusi - co najmniej 200 sztuk samic stada podstawowego;
12)
pszczół - co najmniej 6 sztuk matek pszczelich pochodzących z trzech różnych linii hodowlanych;
13)
zwierząt futerkowych - co najmniej 10 sztuk samic stada podstawowego dla każdego gatunku, rasy i odmiany barwnej.
2.
Liczebność pogłowia zwierząt, o której mowa w ust. 1, powinna być potwierdzona, w formie zaświadczenia, przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt lub podmiot upoważniony do prowadzenia oceny wartości użytkowej.
§  5.
Związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę powinien spełnić wymagania, o których mowa w § 1 ust. 1 i § 2 pkt 1-3, do dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.41.356

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowe wymagania wobec związków hodowców lub innych podmiotów prowadzących księgi zwierząt hodowlanych lub ubiegających się o ich otwarcie lub prowadzenie oraz podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych.
Data aktu: 20/02/2003
Data ogłoszenia: 10/03/2003
Data wejścia w życie: 25/03/2003