Szczegółowe warunki odbywania praktyki, sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 5 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Na podstawie art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania praktyki, programy szkolenia oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, zwanych dalej "inspektorami", a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, z uwzględnieniem czasu trwania praktyki i wiedzy niezbędnej dla inspektorów, kryteriów oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz trybu jego przeprowadzenia.
§  2. 
1. 
Przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego dalej "kandydatem", do zatrudnienia na stanowisku inspektora odbywa się w ramach sześciomiesięcznego kursu specjalistycznego organizowanego przez Głównego Inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego dalej "Głównym Inspektorem".
2. 
Sześciomiesięczny kurs specjalistyczny, zwany dalej "kursem specjalistycznym", obejmuje:
1)
praktykę,
2)
szkolenie teoretyczne.
3. 
Praktyka i szkolenie teoretyczne odbywają się w czasie trwania kursu specjalistycznego.
4. 
Główny Inspektor koordynuje przebieg kursu specjalistycznego.
5. 
Listę kandydatów przedstawiają Głównemu Inspektorowi wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, zwani dalej "wojewódzkimi inspektorami".
6. 
Uczestnictwo kandydata w kursie specjalistycznym jest obowiązkowe, a jego obecność jest potwierdzana podpisem na liście obecności.
7.  1
 Podręcznik i inne pomoce naukowe kandydat otrzymuje nieodpłatnie.
§  3. 
1. 
Praktyka ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie kandydata do wykonywania zadań inspektora.
2. 
Praktyka trwa szesnaście tygodni i obejmuje wymagane prawem zasady i procedury wykonywania kontroli, dotyczące w szczególności:
1)
zatrzymywania i wstępu do pojazdów, legitymowania kierowców, zachowania się wobec zatrzymanych i umiejętności reagowania,
2)
przeprowadzania czynności kontrolnych w zakresie dokumentów wymaganych w transporcie drogowym, urządzeń pomiarowo-kontrolnych znajdujących się w pojeździe, masy, nacisków osi i wymiarów pojazdu przy użyciu przyrządu pomiarowego oraz sporządzania protokołu czynności kontrolnych,
3)
dokonywania oględzin, zabezpieczania dowodów, kopiowania dokumentów, przesłuchiwania świadków i zasięgania opinii biegłych, przesłuchiwania kontrolowanego w charakterze strony, oceny składanych wyjaśnień,
4)
sporządzania dokumentacji filmowej lub fotograficznej, umożliwiającej utrwalenie dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli,
5)
formułowania wniosków o wszczęcie odpowiedniego postępowania,
6)
nakładania kar pieniężnych,
7)
stosowania środków przymusu bezpośredniego,
8)
bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną i amunicją oraz używania broni palnej,
9)
udzielania pierwszej pomocy (przedmedycznej),
10)
współdziałania z innymi organami w zakresie kontroli.
§  4. 
1. 
Przebieg praktyki i wykonywane w jej ramach czynności dokumentowane są w dzienniku praktyki.
2. 
Dziennik praktyki powinien zawierać następujące informacje:
1)
imię i nazwisko kandydata,
2)
datę rozpoczęcia i zakończenia praktyki oraz poszczególnych jej okresów,
3)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe instruktorów prowadzących praktykę,
4)
wskazanie miejsc, w których odbywa się praktyka,
5)
zakres zleconych czynności i prowadzonych spraw w poszczególnych okresach i miejscach odbywania praktyki,
6)
charakterystykę kandydata, sporządzoną przez instruktora, zawierającą ocenę jego pracy w okresie praktyki oraz ocenę predyspozycji do wykonywania czynności kontrolnych.
§  5. 
1. 
Celem szkolenia teoretycznego jest nabycie przez kandydata wiedzy i umiejętności w zakresie niezbędnym do właściwego wypełniania zadań inspektora.
2. 
Szkolenie teoretyczne trwa osiem tygodni i odbywa się w ośrodku szkolenia.
3. 
W czasie szkolenia teoretycznego kandydat zapoznaje się z:
1)
zadaniami, uprawnieniami oraz organizacją Inspekcji Transportu Drogowego,
2)
zasadami i metodami prowadzenia przez inspektora czynności kontrolnych, postępowania przygotowawczego oraz sporządzania protokołu kontroli,
3)
zasadami dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku usług transportu drogowego, w tym również w zakresie dokumentów przewozowych związanych z wykonywaniem transportu drogowego,
4)
wzorami dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego oraz zasadami i warunkami wykonywania tego transportu,
5)
przepisami dotyczącymi w szczególności:
a)
ruchu drogowego, w tym stanu technicznego pojazdów,
b)
czasu pracy kierowców, w tym okresów prowadzenia pojazdu i obowiązkowych przerw oraz czasu odpoczynku kierowców,
c)
wykonywania przewozu materiałów niebezpiecznych i odpadów,
d)
wykonywania przewozu szybko psujących się artykułów żywnościowych specjalnymi środkami transportu przeznaczonymi do tych przewozów,
e)
przejazdu pojazdu z ładunkiem lub bez ładunku o masie, naciskach osi lub wymiarach przekraczających dopuszczalne wielkości,
f)
przewozu żywych zwierząt,
g)
wymagań co do pojazdu w zakresie ochrony środowiska,
h)
okresowych ograniczeń ruchu pojazdów na drogach lub zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów,
6)
stosowaniem taryfikatora kar pieniężnych określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
7)
wybranymi przepisami prawa, w szczególności: karnego, administracyjnego, gospodarczego.
§  6. 
W ramach szkolenia teoretycznego mogą być prowadzone również zajęcia z języka obcego w zakresie dotyczącym zagadnień kontroli.
§  7. 
1. 
Kurs specjalistyczny kończy się egzaminem kwalifikacyjnym, zwanym dalej "egzaminem".
2. 
Główny Inspektor sprawuje nadzór nad organizacją i przebiegiem egzaminu oraz zapewnia odpowiedni stan techniczny, oznakowanie i wyposażenie pojazdów specjalistycznych, wykorzystywanych na egzaminie praktycznym.
3. 
Warunkiem dopuszczenia kandydata do egzaminu jest:
1)
potwierdzenie uczestnictwa w co najmniej 80% zajęć szkolenia teoretycznego,
2)
potwierdzenie uczestnictwa w co najmniej 90% zajęć praktyki,
3)
uzyskanie pozytywnej ogólnej opinii o zachowaniu i predyspozycjach, wyrażonej w dzienniku praktyki; w przypadku opinii negatywnej, wymagane jest uzasadnienie.
4.  2
 Główny Inspektor może dopuścić do egzaminu kandydata, który nie spełnia warunków określonych w ust. 3 pkt 1 lub 2, jeżeli:
1)
w wyniku udokumentowanych zdarzeń losowych opuścił nie więcej niż 40 % zajęć praktyki, o których mowa w § 3, i nie więcej niż 40 % zajęć szkolenia teoretycznego określonych w § 5 albo
2)
uczestniczył w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed dniem egzaminu w co najmniej 90 % zajęć praktyki, o których mowa w § 3, i posiada co najmniej 6 miesięcy stażu pracy w Inspekcji Transportu Drogowego oraz pełni obowiązki służbowe ściśle związane z zakresem wiedzy teoretycznej objętej egzaminem.
5.  3
 Obowiązek odbycia praktyki w zakresie, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 7 i 8, nie dotyczy:
1)
funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego,
2)
żołnierzy zawodowych pełniących służbę wojskową w Żandarmerii Wojskowej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego

- którzy pełnili służbę przez okres co najmniej 12 miesięcy, przy czym przerwa pomiędzy zakończeniem okresu pełnienia służby a zatrudnieniem w Inspekcji Transportu Drogowego jest nie dłuższa niż 12 miesięcy.

§  8. 
1. 
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powołana przez Głównego Inspektora, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia kursu specjalistycznego.
2. 
Główny Inspektor opracowuje regulamin działania komisji.
3. 
W skład pięcioosobowej komisji wchodzą: przedstawiciel Głównego Inspektora jako przewodniczący, przedstawiciel ministra właściwego do spraw transportu oraz trzech wykładowców spośród wykładowców prowadzących zajęcia na kursie specjalistycznym.
§  9. 
1. 
Egzamin składa się z dwóch części:
1)
egzaminu pisemnego, przeprowadzanego w formie testu, zawierającego zbiór pytań i odpowiedzi wielokrotnego wyboru, mającego na celu sprawdzenie wiedzy kandydata,
2)
egzaminu praktycznego, mającego na celu sprawdzenie umiejętności przeprowadzenia kontroli oraz zachowania się kandydata w czasie wykonywania czynności kontrolnych.
2.  4
 Egzamin pisemny odbywa się w ośrodku szkolenia, w którym prowadzone było szkolenie teoretyczne, a egzamin praktyczny odbywa się w punktach kontrolnych Inspekcji Transportu Drogowego wskazanych przez komisję, o której mowa w § 8 ust. 1.
3. 
Każde pytanie testowe ocenia się następująco:
1)
odpowiedź prawidłowa - 1 punkt,
2)
odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi - zero punktów.
4. 
Główny Inspektor opracowuje, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, zbiór testów egzaminacyjnych oraz ćwiczeń praktycznych.
5. 
Część pisemną egzaminu uważa się za zdaną w razie uzyskania przez kandydata co najmniej 70% odpowiedzi prawidłowych.
6. 
Egzamin praktyczny uważa się za zdany w przypadku uzyskania przez kandydata pozytywnej oceny, wyrażonej przez większość członków komisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 8.
7. 
Egzamin uważa się za zdany w przypadku zdania przez kandydata zarówno egzaminu pisemnego, jak i egzaminu praktycznego.
§  10. 
1. 
Warunkiem dopuszczenia kandydata do egzaminu praktycznego jest zdany egzamin pisemny.
2.  5
 Kandydatowi przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z całości lub części egzaminu przeprowadzanego nie później niż w terminie 30 dni od dnia egzaminu, o którym mowa w § 7.
3.  6
 W przypadku uzyskania negatywnego wyniku egzaminu, o którym mowa w ust. 2, albo nieprzystąpienia przez kandydata lub niedopuszczenia go do egzaminu z przyczyn leżących po stronie kandydata zwraca on koszty uczestnictwa w kursie specjalistycznym, zgodnie z umową zawartą między kandydatem a pracodawcą przed rozpoczęciem kursu specjalistycznego, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron związane z uczestnictwem kandydata w kursie specjalistycznym.
§  11. 
1. 
Kandydatowi, który zdał egzamin, wydaje się zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego.
2. 
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

Pieczęć Głównego Inspektora

Transportu Drogowego

o ukończeniu kursu

Pan (i) .......................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a).............................. w ...................

(dzień-miesiąc-rok)

był (a) słuchaczem 6-miesięcznego kursu specjalistycznego dla

kandydatów na stanowisko inspektora Inspekcji Transportu

Drogowego zorganizowanego przez Głównego Inspektora Inspekcji

Transportu Drogowego

w okresie od dnia ................ do dnia ....................

i ukończył (a) kurs z wynikiem ogólnym pozytywnym.

Celem kursu było nabycie przez pracownika Inspekcji Transportu

Drogowego ubiegającego się o zatrudnienie na stanowisku

inspektora wiedzy i umiejętności w zakresie niezbędnym

do właściwego wypełniania zadań inspektora.

Komisja egzaminacyjna Główny Inspektor

....................... ....................

.......................

.......................

.......................

.......................

Nr.....................

....................200......r.

(data wystawienia zaświadczenia)

Wykaz przedmiotów objętych kursem

Lp. Nazwa przedmiotu Liczba godzin szkolenia teoretycznego Liczba godzin praktyki
Razem:

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

egzaminu kwalifikacyjnego

Pan/i..........................................................

(imię i nazwisko)

zatrudniony/a w................................................

po odbyciu sześciomiesięcznego kursu specjalistycznego

w okresie od ................... do ...........................

w.......................................... został/a poddany/a

egzaminowi kwalifikacyjnemu w dniu ...................... przed

Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Głównego Inspektora

Transportu Drogowego w składzie:

przewodniczący: ........................

członkowie: ........................

........................

........................

........................

uzyskując na egzaminie kwalifikacyjnym:

1) pisemnym - wskaźnik procentowy prawidłowych odpowiedzi:.....

2) praktycznym - ocenę pozytywną - negatywną*),

złożył/a egzamin z wynikiem ogólnym pozytywnym - negatywnym*).

Podpisy członków komisji

egzaminacyjnej:

........................

........................

........................

........................

........................

.....................

(miejscowość i data)

* Niepotrzebne skreślić.

1 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.115.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
2 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.115.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
3 § 7 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.115.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
4 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.115.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
5 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.115.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
6 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.115.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.5.50

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki odbywania praktyki, sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.
Data aktu: 05/01/2002
Data ogłoszenia: 22/01/2002
Data wejścia w życie: 06/02/2002