united kingdom
ukraine

Rozliczanie dotacji podmiotowej, pobieranie opłat oraz prowadzenie gospodarki finansowej przedsiębiorstwa państwowego użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 września 2002 r.
w sprawie rozliczania dotacji podmiotowej, pobierania opłat oraz prowadzenia gospodarki finansowej przedsiębiorstwa państwowego użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".

Na podstawie art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 135, poz. 1145) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepis ogólny

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób rozliczania dotacji podmiotowej na postępowanie z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, zwaną dalej "dotacją", oraz rodzaje dokumentów i danych, jakie powinny być uwzględniane przy jej rozliczaniu;
2)
sposób ustalania opłat z tytułu wykonywanej działalności przez państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych", zwany dalej "Zakładem", oraz tryb i termin podawania informacji o tych opłatach do publicznej wiadomości;
3)
sposób prowadzenia gospodarki finansowej Zakładu, w tym kontroli sprawozdań finansowych i wyboru biegłych do ich badania oraz organ właściwy do zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych Zakładu, tryb zbywania składników majątkowych, sposób finansowania wynagrodzeń i inwestycji, a także tryb podejmowania decyzji w sprawach finansowych.

Rozdział  2

Sposób rozliczania dotacji podmiotowej

§  2. 
1. 
Dotację rozlicza się na podstawie:
1)
rocznego zbiorczego zestawienia rzeczowo-finansowego działalności Zakładu, zwanego dalej "zbiorczym zestawieniem";
2)
rocznego sprawozdania finansowego Zakładu;
3)
sprawozdania z działalności Zakładu.
2. 
Zbiorcze zestawienie zawiera informacje o:
1)
wysokości dotacji;
2)
przychodach z działalności w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym;
3)
przychodach z działalności w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi;
4)
przychodach z innej działalności określonej w statucie Zakładu;
5)
pozostałych przychodach:
a)
ze sprzedaży rzeczowych składników majątku,
b)
finansowych, w szczególności związanych z operacjami bankowymi,
c)
innych;
6)
kosztach dotyczących:
a)
prowadzonej działalności objętej dotacją związaną z realizacją zadań w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym,
b)
prowadzonej działalności w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi,
c)
innego rodzaju działalności określonej w statucie Zakładu,
d)
inwestycji finansowanych:
z dotacji,
z innych źródeł.
§  3. 
1. 
Zakład przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zbiorcze zestawienie:
1)
kwartalne - do 14 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału;
2)
roczne - do dnia 20 lutego roku następującego po rozliczanym roku budżetowym.
2. 
Do zbiorczego zestawienia dołącza się sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym Zakładu, sporządzone na formularzu F-01, którego wzór określają odrębne przepisy.
§  4. 
1. 
Dotacja jest przekazywana przez ministra właściwego do spraw gospodarki, na wniosek Zakładu, w ratach, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
W przypadku pojawienia się wątpliwości co do zasadności wydatkowania dotacji, ujętego w kwartalnym zbiorczym zestawieniu, przekazanie kolejnej raty dotacji może być wstrzymane do czasu wyjaśnienia tych wątpliwości.

Rozdział  3

Sposób ustalania opłat, tryb i termin podawania do publicznej wiadomości informacji o opłatach

§  5. 
1. 
Opłaty z tytułu działalności wykonywanej przez Zakład, z zastrzeżeniem ust. 2, są ustalane w cenniku.
2. 
Opłaty z tytułu działalności wykonywanej przez Zakład w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi są ustalane w umowie cywilnoprawnej.
§  6. 
1. 
Opłaty z tytułu działalności wykonywanej przez Zakład ustala się odpowiednio do rodzaju odpadów, sposobu ich przechowywania i składowania oraz środków transportu.
2. 
Podstawę do ustalania opłat stanowią koszty:
1)
dla odpadów promieniotwórczych:
a)
kwalifikacji tych odpadów,
b)
czynności związanych z przygotowaniem tych odpadów do przechowywania lub składowania, uzależnione od ich kategorii, specyficznych właściwości, stopnia zagrożenia dla środowiska i rodzaju opakowania,
c)
transportu, przechowywania i składowania tych odpadów;
2)
dla wypalonego paliwa jądrowego:
a)
kwalifikacji tego paliwa,
b)
czynności związanych z przygotowaniem tego paliwa do przechowywania lub składowania, uzależnione od jego stanu, stopnia wypalenia i masy uranu 235 w świeżym paliwie,
c)
transportu, przechowywania lub składowania tego paliwa.
§  7. 
Zakład udostępnia, w swojej siedzibie, do publicznej wiadomości, wysokości opłat ustalone w cenniku, następnego dnia po dniu ich zatwierdzenia przez dyrektora Zakładu.

Rozdział  4

Sposób prowadzenia gospodarki finansowej Zakładu

§  8. 
1. 
Zakład prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu rzeczowo-finansowego.
2. 
Roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu sporządza się w podziale na działalność objętą dotacją oraz pozostałą działalność.
3. 
Roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu przedstawia koszty w układzie kalkulacyjnym i rodzajowym. Prognozowane dane zawarte w rocznym planie rzeczowo-finansowym Zakładu obejmują przychody i koszty ich uzyskania, z podziałem na koszty bezpośrednie i pośrednie, oraz szacunkowe wyniki finansowe poszczególnych rodzajów działalności.
4. 
W zakresie działalności, o której mowa w art. 114 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, Zakład prowadzi odrębną ewidencję księgową na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.
5. 
Dyrektor Zakładu dokonuje podziału wyniku finansowego w sposób określony w przepisach o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
§  9. 
1. 
Dyrektor Zakładu sporządza roczny plan rzeczowo-finansowy i przedstawia do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok obrotowy.
2. 
Minister właściwy do spraw gospodarki zatwierdza roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok obrotowy.
§  10. 
1. 
Roczne sprawozdanie finansowe Zakładu podlega badaniu przez biegłego rewidenta na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694).
2. 
Wyboru biegłego rewidenta, o którym mowa w ust. 1, dokonuje minister właściwy do spraw gospodarki.
§  11. 
1. 
Dyrektor zakładu przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki:
1)
sprawozdanie z działalności Zakładu;
2)
zbiorcze zestawienie;
3)
roczne sprawozdanie finansowe Zakładu, wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta;
4)
na jego żądanie - kopie dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, podlegają zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
§  12. 
1. 
Zakład prowadzi rachunek bieżący, służący do rozliczeń operacji finansowych związanych z realizacją przychodów i wydatków.
2. 
Przychody i wydatki ze środków dotacji są ewidencjonowane na rachunku bieżącym Zakładu, w formie subkonta.
3. 
Zakład prowadzi wyodrębnioną ewidencję stanu zaangażowania środków dotacji w finansowanie inwestycji Zakładu.
§  13. 
1. 
Decyzje w sprawach finansowych Zakładu podejmuje dyrektor Zakładu.
2. 
Dyrektor Zakładu powiadamia ministra właściwego do spraw gospodarki o zamiarze dokonania czynności prawnej, w zakresie rozporządzania składnikami rzeczowych aktywów trwałych lub długoterminowych aktywów finansowych w rozumieniu przepisów o rachunkowości, oraz o zamiarze nieodpłatnego oddania tych aktywów do korzystania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego, jeżeli przedmiot tej czynności przekracza równowartość kwoty 10.000 euro.
3. 
Dyrektor Zakładu zgłasza ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zamiar wniesienia do spółki lub fundacji mienia Zakładu zaliczonego, zgodnie z odrębnymi przepisami, do rzeczowych aktywów trwałych lub długoterminowych aktywów finansowych.
4. 
Minister właściwy do spraw gospodarki, w terminie miesiąca od dnia otrzymania zgłoszenia, podejmuje decyzję w sprawie dokonania czynności prawnej, o której mowa w ust. 2 i 3.
§  14. 
Wynagrodzenia pracowników Zakładu są finansowane z przychodów wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 2-5 oraz z dotacji.
§  15. 
1. 
Inwestycje Zakładu są finansowane z dotacji i innych źródeł na podstawie rocznego planu rzeczowo-finansowego, o którym mowa w § 9 ust. 1.
2. 
Rozliczenie inwestycji, o których mowa w ust. 1, następuje w zbiorczym zestawieniu.

Rozdział  5

Przepis końcowy

§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.163.1344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozliczanie dotacji podmiotowej, pobieranie opłat oraz prowadzenie gospodarki finansowej przedsiębiorstwa państwowego użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".
Data aktu: 24/09/2002
Data ogłoszenia: 03/10/2002
Data wejścia w życie: 18/10/2002