united kingdom
ukraine

Utworzenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii imienia Generała Karola Kaczkowskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 września 2002 r.
w sprawie utworzenia Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii imienia Generała Karola Kaczkowskiego.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą "Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii imienia Generała Karola Kaczkowskiego", zwaną dalej "Instytutem".
2. 
Siedzibą Instytutu jest miasto stołeczne Warszawa.
3. 
Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Obrony Narodowej.
4. 
Bezpośredni nadzór nad Instytutem sprawuje komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw zdrowia.
§  2. 
1. 
Przedmiotem działalności Instytutu jest:
1)
prowadzenie na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz na rzecz bezpieczeństwa państwa badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych, działalności profilaktycznej, diagnostycznej, szkoleniowej i informacyjnej, a także działalności usługowej w dziedzinach:
a)
higieny,
b)
epidemiologii,
c)
mikrobiologii,
d)
ochrony radiologicznej i przed promieniowaniem elektromagnetycznym,
e)
toksykologii,
f)
weterynarii wojskowej;
2)
upowszechnianie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach, o których mowa w pkt 1;
3)
udział w zapobieganiu i usuwaniu skutków zdrowotnych poważnych awarii w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska oraz usuwaniu skutków zdrowotnych klęsk żywiołowych w rozumieniu przepisów o stanie klęski żywiołowej;
4)
uczestniczenie w krajowych i międzynarodowych systemach bezpieczeństwa w dziedzinach, o których mowa w pkt 1.
2. 
Do zakresu działania Instytutu należy w szczególności:
1)
badanie szkodliwości zdrowotnej czynników środowiskowych;
2)
doskonalenie systemów i metod wykrywania zakażeń i skażeń biologicznych oraz innych zanieczyszczeń środowiska;
3)
badanie zagrożeń bronią biologiczną;
4)
badanie mechanizmu działania niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych;
5)
ocenianie zagrożeń radiacyjnych;
6)
prowadzenie badań stanu ochrony zdrowia przed promieniowaniem jonizującym i niejonizującym;
7)
udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 1;
8)
pełnienie zadań ośrodka referencyjnego i jednostki wiodącej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ochronie przed bronią biologiczną oraz określonych działach ochrony radiologicznej i toksykologii.
3. 
W zakresie działalności, o której mowa w ust. 1 i 2, Instytut:
1)
współpracuje z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej i przez niego nadzorowanymi;
2)
współdziała z innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi i placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk oraz przedsiębiorcami;
3)
współpracuje z zagranicznymi jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi.
§  3. 
Do czasu powołania dyrektora Instytutu funkcję kierownika Instytutu pełni, przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, komendant dotychczasowej podstawowej jednostki organizacyjnej Wojskowej Akademii Medycznej imienia Generała Dywizji Bolesława Szareckiego w Łodzi - Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego, zniesionej na podstawie odrębnych przepisów, zwanej dalej "dotychczas istniejącym Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii".
§  4. 
Instytut wyposaża się, oddając:
1)
w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową o powierzchni całkowitej 62.919 m2, położoną w Warszawie przy ulicy Kozielskiej 4, obejmującą działki ewidencyjne nr 4 i 6 z obrębu 6-03-03, opisaną w księdze wieczystej nr 55577;
2)
w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową o powierzchni 37.669 m2, położoną w Puławach przy ulicy Lubelskiej 2, stanowiącą działkę ewidencyjną nr 1423/96 z obrębu 1, opisaną w księdze wieczystej nr 2625;
3)
na własność budynki i urządzenia budowlane trwale związane z nieruchomościami gruntowymi, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  5. 
Organami właściwymi do wyposażenia Instytutu w środki niezbędne do prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, są:
1)
Szef Stołecznego Zarządu Infrastruktury i Szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie, we współdziałaniu z właściwymi organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego - do dokonania przewidzianych w odrębnych przepisach czynności związanych z wyposażeniem w mienie, o którym mowa w § 4;
2)
Komendant Wojskowej Akademii Medycznej imienia Generała Dywizji Bolesława Szareckiego w Łodzi - do przekazania protokołem zdawczo-odbiorczym, nie później niż do dnia 29 września 2002 r., innych składników mienia niż określone w § 4, wykorzystywanych do realizacji zadań przez dotychczas istniejący Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii - według inwentaryzacji przeprowadzonej na dzień 23 września 2002 r.;
3)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach budżetu - do przygotowania dokumentów niezbędnych do sfinansowania, z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na 2002 r., zadań zleconych Instytutowi przez Ministra Obrony Narodowej oraz uwzględnienia środków na ten cel w projekcie budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na 2003 r.
§  6. 
Instytut przejmuje prawa i obowiązki dotychczas istniejącego Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 września 2002 r., z tym że § 1-4, § 5 pkt 1 i 3 oraz § 6 stosuje się od dnia 24 września 2002 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.152.1268

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii imienia Generała Karola Kaczkowskiego.
Data aktu: 16/09/2002
Data ogłoszenia: 18/09/2002
Data wejścia w życie: 20/09/2002, 24/09/2002