Regulamin postępowania przy rozpatrywaniu odwołań w sprawach o udzielanie zamówień publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1999 r.
w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań w sprawach o udzielanie zamówień publicznych.

Na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 119, poz. 773 i z 1999 r. Nr 45, poz. 437) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Arbiter wyznaczony do rozpoznania odwołania może być wyłączony od udziału w postępowaniu przy rozpatrywaniu odwołania w sprawie o udzielenie zamówienia publicznego, zwanym dalej "postępowaniem".
2.
Wyłączenie arbitra następuje na wniosek uczestnika postępowania. Wniosek uczestnika postępowania powinien zawierać uzasadnienie.
3.
Arbiter powinien zawiadomić Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o okolicznościach uniemożliwiających mu wykonanie obowiązków, a w szczególności o przyczynach uzasadniających jego wyłączenie.
4.
O wyłączeniu arbitra lub o odmowie wyłączenia rozstrzyga Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w formie postanowienia. Postanowienie o wyłączeniu jest ostateczne.
§  2.
1.
Odwołanie powinno zawierać:
1)
nazwę (firmę) i adres odwołującego się,
2)
wskazanie nazwy (firmy) i adresu zamawiającego,
3)
określenie przedmiotu zamówienia,
4)
datę wniesienia protestu,
5)
wskazanie podstaw prawnych i okoliczności uzasadniających wniesienie odwołania,
6)
podpis osoby uprawnionej na podstawie odrębnych przepisów do składania oświadczeń woli w imieniu odwołującego się,
7)
załączniki - kopię protestu oraz kopię rozstrzygnięcia protestu, jeżeli protest został rozpatrzony.
2.
Jeżeli odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, o których mowa w ust. 1, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wzywa uczestnika postępowania do niezwłocznego jego uzupełnienia.
§  3.
Posiedzenia zespołu arbitrów oraz rozprawy odbywają się w siedzibie Urzędu Zamówień Publicznych.

Rozdział  2

Przygotowanie posiedzenia

§  4.
1.
Termin posiedzenia zespołu arbitrów do rozpoznania odwołania wyznacza Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
2.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zawiadamia uczestników postępowania i arbitrów o terminie posiedzenia zespołu arbitrów.
3.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się za pokwitowaniem na co najmniej 3 dni przed terminem posiedzenia.
4.
W przypadku niestawienia się arbitra na posiedzenie, posiedzenie nie odbywa się, a Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zawiadamia uczestników postępowania i arbitrów o nowym terminie posiedzenia. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5.
Niestawienie się uczestnika postępowania, prawidłowo zawiadomionego o terminie posiedzenia, nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.

Rozdział  3

Posiedzenie i rozprawa

§  5.
1.
Na posiedzeniu zespół arbitrów dokonuje czynności mających na celu przygotowanie rozprawy, a w szczególności bada przedstawione w sprawie dokumenty oraz wyznacza rozprawę w celu rozpatrzenia odwołania.
2.
Przewodniczący zespołu arbitrów może dopuścić do udziału w posiedzeniu uczestników postępowania.
3.
Jeżeli z przedstawionych dokumentów wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że zachodzą okoliczności, o których mowa w § 18 ust. 2, zespół arbitrów oddala odwołanie bez przeprowadzania rozprawy. Z przebiegu posiedzenia sporządza się protokół, z uwzględnieniem przepisu § 17.
4.
Do posiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o rozprawie.
§  6.
1.
Rozprawa jest jawna.
2.
Rozprawa odbywa się w języku polskim.
3.
Uczestnik postępowania nie władający językiem polskim powinien stawić się na rozprawę z tłumaczem.
4.
Wszelkie dokumenty powinny być przedstawione w języku polskim, a jeżeli zostały sporządzone w języku obcym, uczestnik postępowania, który się na nie powołuje, przedstawia ich tłumaczenie na język polski, uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego.
§  7.
Zasady postępowania w stosunku do informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową lub służbową określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Rozprawie przewodniczy przewodniczący zespołu arbitrów.
2.
Przewodniczący zespołu arbitrów prowadzi rozprawę, a w szczególności: otwiera, odracza i zamyka rozprawę, zarządza przerwy w rozprawie, udziela głosu, zadaje pytania, upoważnia do zadawania pytań, ustala brzmienie zapisów do protokołu i ogłasza wyrok.
3.
Przewodniczący zespołu arbitrów może upomnieć osobę, która narusza powagę, spokój lub porządek rozprawy, a po bezskutecznym upomnieniu nakazać opuszczenie sali.
4.
Przewodniczący zespołu arbitrów odracza rozprawę, informując o terminie następnego posiedzenia, w szczególności, jeżeli zachodzi konieczność wezwania dodatkowych osób, przedstawienia lub przeprowadzenia dowodów.
5.
Przewodniczący zespołu arbitrów może, na każdym etapie postępowania, zobowiązać uczestników postępowania do przedstawienia, we wskazanym terminie, dokumentów lub innych dowodów istotnych w sprawie.
§  9.
1.
Po otwarciu rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów sprawdza, czy uczestnicy postępowania zostali prawidłowo zawiadomieni o terminie rozprawy oraz czy osoby reprezentujące uczestników postępowania są upoważnione do występowania w ich imieniu.
2.
Niestawienie się uczestnika postępowania, nie zawiadomionego prawidłowo o terminie rozprawy, powoduje jej odroczenie.
§  10.
Zamawiający przedstawia do wglądu oryginał dokumentacji dotyczącej postępowania w sprawie zamówienia publicznego.
§  11.
Przewodniczący przedstawia stan sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem zarzutów podniesionych w odwołaniu.
§  12.
Przewodniczący zespołu arbitrów udziela głosu najpierw odwołującemu się, a następnie zamawiającemu.
§  13.
1.
Zespół arbitrów, z własnej inicjatywy, może dopuścić i przeprowadzić dowody z dokumentów, a także, na wniosek uczestników postępowania, przesłuchiwać świadków, biegłych i uczestników postępowania oraz odbierać od nich przyrzeczenia.
2.
Uczestnicy postępowania są obowiązani dostarczyć dowody potrzebne do rozstrzygnięcia sprawy.
§  14.
Nie wymagają dowodu fakty przyznane w toku postępowania odwoławczego przez stronę przeciwną, jeżeli zespół arbitrów uzna, że przyznanie nie budzi wątpliwości co do swej zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy.
§  15.
1.
Uczestnik postępowania może, aż do zamknięcia rozprawy, przytaczać dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub w celu odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.
2.
Zespół arbitrów nie prowadzi dalszego postępowania dowodowego, jeżeli okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione lub jeżeli uczestnik postępowania powołuje dowody jedynie dla zwłoki.
§  16.
1.
Przewodniczący zespołu arbitrów zamyka rozprawę, jeżeli zespół arbitrów uzna, że sprawa została wyjaśniona.
2.
Przed zamknięciem rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów udziela głosu odwołującemu się, a następnie zamawiającemu.
§  17.
1.
Z rozprawy sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący zespołu arbitrów oraz protokolant.
2.
Protokolantem jest osoba wskazana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
3.
Wzór protokołu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Wyrok

§  18.
1.
Zespół arbitrów, po zamknięciu posiedzenia lub rozprawy, wydaje wyrok, oddalając lub uwzględniając odwołanie.
2.
Zespół arbitrów, po zamknięciu posiedzenia, oddala odwołanie, bez przeprowadzania rozprawy, jeżeli stwierdzi, że:
1)
protest lub odwołanie zostały wniesione z uchybieniem terminów określonych ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 119, poz. 773 i z 1999 r. Nr 45, poz. 437), zwaną dalej "ustawą",
2)
w postępowaniu nie mają zastosowania przepisy ustawy,
3)
zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 79 ust. 2 ustawy,
4)
dostawca lub wykonawca nie może wnieść odwołania ze względu na okoliczności określone w art. 83 ust. 3 ustawy,
5)
odwołanie nie przysługuje na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy,
6)
nie został wniesiony protest,
7)
protest lub odwołanie zostały wniesione przez osobę nieuprawnioną do składania oświadczeń woli.
§  19.
1.
Wyrok może być wydany jedynie przez arbitrów wyznaczonych do rozpatrzenia danego odwołania, przed którymi odbyło się postępowanie poprzedzające wydanie wyroku.
2.
Wydanie wyroku poprzedza niejawna narada arbitrów obejmująca dyskusję, głosowanie i sporządzenie wyroku.
3.
Wyrok zapada bezwzględną większością głosów. Arbiter przegłosowany może dołączyć do akt sprawy uzasadnienie swojego głosowania, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę na samym wyroku.
§  20.
1.
Wyrok powinien zawierać odpowiednio elementy, o których mowa w art. 708 Kodeksu postępowania cywilnego, a także orzeczenie o kosztach postępowania.
2. 1
Do kosztów postępowania zalicza się:
1)
koszty postępowania ponoszone przez Urząd Zamówień Publicznych, obejmujące wynagrodzenie za czynności arbitrów i ich uzasadnione wydatki poniesione w związku z rozpatrywaniem odwołania oraz wydatki i opłaty Urzędu Zamówień Publicznych związane z wykonywanymi czynnościami organizacyjno-technicznymi,
2)
uzasadnione koszty uczestnika postępowania, w wysokości określonej na podstawie rachunków przedłożonych do akt sprawy, w tym kwoty uiszczone tytułem wpisu.
3.
Wyrok sporządza przewodniczący zespołu arbitrów.
4.
Wzór wyroku stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  21.
Od wyroku zespołu arbitrów nie przysługuje odwołanie.
§  22.
1.
Wyrok ogłasza przewodniczący zespołu arbitrów przez odczytanie rozstrzygnięcia i przytoczenie motywów, którymi zespół arbitrów kierował się przy wydaniu wyroku.
2.
Ogłoszenie wyroku następuje bezpośrednio po zamknięciu rozprawy, z zastrzeżeniem § 5 ust. 3.
3.
W sprawie zawiłej ogłoszenie wyroku może być odroczone do 3 dni od dnia, w którym zamknięto rozprawę. O odroczeniu ogłoszenia wyroku przewodniczący zespołu arbitrów informuje uczestników postępowania bezpośrednio po zamknięciu rozprawy.
§  23.
1.
Przewodniczący zespołu arbitrów może sprostować, w drodze postanowienia, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki popełnione w wyroku. Wzmiankę o sprostowaniu umieszcza na oryginale wyroku.
2.
Odpisy sprostowanego wyroku i postanowienia o sprostowaniu wyroku przesyła się niezwłocznie uczestnikom postępowania.
3.
Wzór postanowienia o sprostowaniu wyroku stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  24.
1.
Po doręczeniu uczestnikom postępowania odpisu wyroku akta sprawy przekazuje się do archiwum Urzędu Zamówień Publicznych.
2.
Akta sprawy są przechowywane w sposób i na zasadach przewidzianych dla akt spraw sądowych w odrębnych przepisach.
§  25.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 5 października 1995 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań w sprawach o udzielanie zamówień publicznych (Monitor Polski Nr 52, poz. 575).
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  2 Sygn. akt: ............PROTOKÓŁ POSIEDZENIA/ROZPRAWY*

W dniu ...... 20... r. w .......... Zespół Arbitrów w składzie:

przewodniczący:

...............................................................

...............................................................

arbitrzy:

...............................................................

...............................................................

z udziałem protokolanta .......................................

rozpoznał wniesione do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych

w dniu ........... 20.... r.

przez .........................................................

...............................................................

odwołanie od rozstrzygnięcia/braku rozpatrzenia/odrzucenia*

protestu z dnia ......... 20....... r.

przez zamawiającego ...........................................

Posiedzenie/rozprawę* rozpoczęto o godz. ...... min .......

Na posiedzenie/rozprawę* stawili się:

1) w imieniu zamawiającego:....................................

2) w imieniu wnoszącego odwołanie: ............................

Przewodniczący Zespołu Arbitrów przedstawił stan sprawy na

podstawie akt, ze szczególnym uwzględnieniem zarzutów

podniesionych w odwołaniu. Strony postępowania złożyły

następujące wyjaśnienia:

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy przewodniczący

zamknął posiedzenie/rozprawę*. Po sporządzeniu i podpisaniu

wyroku przewodniczący Zespołu Arbitrów ogłosił orzeczenie

publicznie oraz odczytał motywy, którymi kierował się Zespół

Arbitrów przy wydaniu wyroku.

Posiedzenie/rozprawę* zakończono o godz. ........ min ......

Przewodniczący ........................

Protokolant............................

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 Sygn. akt:..............WYROK

Zespołu Arbitrów z dnia ............... 20....... r.

Zespół Arbitrów w składzie:

przewodniczący:.......................

arbitrzy:.............................

......................................

z udziałem protokolanta ..............

po rozpoznaniu na ........ w dniu/dniach* .......... 20..... r.

w ................ odwołania wniesionego przez ................

...............................................................

od rozstrzygnięcia/odrzucenia/braku rozpatrzenia* przez

zamawiającego .................................................

....................... protestu z dnia .......... 20....... r.

orzeka:

1. ............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

2. Ustala wpis ostateczny w kwocie ........... zł .......... gr

(słownie zł:...............................................)

1) nakazuje ........................... dokonać wpłaty kwoty

w wysokości ............................. zł ............ gr

(słownie zł............................) na rachunek środków

specjalnych Urzędu Zamówień Publicznych ....................

w terminie 7 dni od dnia doręczenia wyroku,

2) zwrotowi z rachunku środków specjalnych Urzędu Zamówień

Publicznych na rzecz .......................................

podlega kwota ................... zł ........... gr (słownie

zł .......................................................).

3. Zasądza od ................... na rzecz.....................

koszty postępowania w wysokości ............ zł ......... gr

(słownie zł ...............................................).

4. Uzasadnienie:...............................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

5. Na kwotę wpisu w wysokości..................... składają się

koszty ponoszone przez Urząd Zamówień Publicznych, w tym:

1) wynagrodzenie arbitrów w wysokości .......... zł .... gr,

2) wydatki poniesione przez arbitrów, określone na podstawie

rachunków załączonych do akt sprawy, w wysokości

................................ zł ............ gr,

3) wydatki i opłaty Urzędu Zamówień Publicznych w wysokości

................................ zł............. gr.

6. Na koszty postępowania w kwocie ............................

składają się koszty poniesione w związku z postępowaniem

odwoławczym, w tym:

1) kwota wpisu .............................,

2) wydatki poniesione przez .................... ustalone na

podstawie rachunków załączonych do akt sprawy,

w wysokości .......................... zł ........... gr.

Stosownie do art. 92a ust. 1 i 2 ustawy o zamówieniach

publicznych na niniejszy wyrok - w terminie 14 dni od dnia

doręczenia wyroku z uzasadnieniem - służy skarga

za pośrednictwem Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych do Sądu

Okręgowego w Warszawie1.

Przewodniczący:

..............................

Arbitrzy:

..............................

..............................

______

1 Nie dotyczy postępowań o udzielenie zamówienia publicznego

wszczętych przed dniem 26 października 2001 r.

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  4 Sygn. akt: ................POSTANOWIENIE

o sprostowaniu wyroku z dnia ........... 20....... r.

Na podstawie § 23 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów

z dnia 20 sierpnia 1999 r. w sprawie regulaminu postępowania

przy rozpatrywaniu odwołań w sprawach o udzielanie zamówień

publicznych (Dz. U. Nr 73, poz. 815 i z 2001 r. Nr 133,

poz. 1485) Przewodniczący Zespołu Arbitrów postanowił:

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Przewodniczący

.............................

1 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 października 2001 r. (Dz.U.01.133.1485) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2001 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 października 2001 r. (Dz.U.01.133.1485) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2001 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 października 2001 r. (Dz.U.01.133.1485) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2001 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 października 2001 r. (Dz.U.01.133.1485) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024