Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę podatnika dokonuje rozliczenia udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, zwanego dalej "podatkiem dochodowym", posiadających wyodrębnione organizacyjnie zakłady (oddziały) położone na terenie:
1)
gminy innej niż gmina właściwa dla siedziby podatnika,
2)
województwa innego niż województwo właściwe dla siedziby podatnika.
2.
Rozliczenie kwoty wpływów z tytułu podatku dochodowego następuje zgodnie z:
1) 1
art. 7 ust. 1 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001,
2)
danymi zawartymi w informacji podatników, wymienionymi w § 2 ust. 1.
§  2.
1.
Informacja, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, powinna zawierać:
1)
wykaz wyodrębnionych organizacyjnie zakładów (oddziałów) osób prawnych i jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 ust. 1, ze wskazaniem gmin i województw, na których terenie są położone,
2)
liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach), ustaloną według stanu:
a)
na ostatni dzień miesiąca kończącego okres, za który przypada zaliczka podatku dochodowego - dla rozliczenia udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego,
b)
na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - dla ostatecznego rozliczenia udziałów, o których mowa w lit. a), za ostatni miesiąc roku podatkowego,
3)
procentowy udział zatrudnionych w zakładach (oddziałach), położonych na terenie poszczególnych gmin i województw, do zatrudnionych ogółem, stanowiący podstawę do ustalenia przez urzędy skarbowe należnych poszczególnym gminom i województwom udziałów w podatku dochodowym.
2.
Podatnicy, w tym także dokonujący wpłat zaliczkowych podatku dochodowego bez obowiązku sporządzania deklaracji, przekazują urzędom skarbowym informacje, o których mowa w ust. 1:
1)
w terminie wpłaty zaliczki podatku dochodowego za styczeń roku podatkowego,
2)
każdorazowo, w terminie wpłaty zaliczki podatku dochodowego, w przypadku zmian stanu zatrudnienia, w trakcie roku podatkowego, wpływających na zmianę procentowego udziału zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej gminy lub województwa do zatrudnionych ogółem,
3)
w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego.
§  3.
Liczbę osób zatrudnionych w wyodrębnionym organizacyjne zakładzie (oddziale) osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o których mowa w § 1 ust. 1, ustala się biorąc pod uwagę miejsce świadczenia pracy, wynikające z umowy o pracę, zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w przepisach szczególnych.
§  4.
1. 2
Urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, przekazuje gminie i województwu, na których terenie podatnik posiada wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział), należne im udziały w podatku dochodowym uwzględniając dane zawarte w informacjach, o których mowa w § 2, nie później niż w terminie 14 dni po dniu, w którym podatek wpłynął na rachunek urzędu skarbowego.
2.
W przypadku gdy kwota należnych poszczególnym gminom lub województwom udziałów, o których mowa w § 1 ust. 1, nie przekracza miesięcznie 100 zł, urząd skarbowy przekazuje te udziały w okresach półrocznych.
§  5.
Urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, przekazuje gminom i województwom półroczne informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3, wraz z informacjami o stanie i terminach realizacji ich dochodów z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
§  6.
1.
Nadpłatę w przekazanych gminom i województwom udziałach, wynikającą z rozliczenia rocznego wpływów z podatku dochodowego potrąca się z wpłat udziałów należnych gminom i województwom za najbliższe trzy miesiące.
2. 3
W przypadku niemożności potrącenia nadpłaty, o której mowa w ust. 1, gmina lub województwo dokonuje jej zwrotu w sześciu równych ratach miesięcznych, poczynając nie później niż od 20 dnia od daty otrzymania w tej sprawie zawiadomienia z urzędu skarbowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.164.1180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.
Data aktu: 30/12/1998
Data ogłoszenia: 31/12/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999