Warunki, formy, tryb przyznawania i wypłacania oraz wysokość pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 23 września 1998 r.
w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych.

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pomoc materialna ze środków budżetu państwa dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych obejmuje następujące świadczenia:
1)
stypendia socjalne,
2)
stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych,
3)
stypendia za wyniki w nauce,
4)
stypendia ministra za osiągnięcia w nauce,
5)
dopłaty do zakwaterowania,
6)
dopłaty do posiłków,
7)
zapomogi.
2.
Dla niepracujących małżonków i dzieci studenci mogą otrzymywać świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6.
§  2.
1.
Stypendium socjalne może otrzymać student będący w trudnej sytuacji materialnej.
2.
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student, którego niepełnosprawność, potwierdzona orzeczeniem właściwego organu, powoduje konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze studiowaniem.
3.
Stypendium za wyniki w nauce może otrzymać student, który po zaliczeniu I roku studiów uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen.
4.
Student szczególnie wyróżniający się w nauce oraz posiadający konkretne osiągnięcia naukowe może po zaliczeniu I roku studiów otrzymać stypendium ministra za osiągnięcia w nauce.
5.
Dopłatę do zakwaterowania może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, któremu codzienne dojazdy do uczelni w znacznym stopniu utrudniałyby studiowanie.
6.
Pierwszeństwo w otrzymaniu dopłaty do posiłków przysługuje studentowi, o którym mowa w ust. 5.
7.
Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej.
§  3.
1.
Stypendia za wyniki w nauce, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 i 4, są przyznawane na wniosek senatu lub innego organu wskazanego w statucie uczelni; pozostałe świadczenia są przyznawane na wniosek studenta.
2.
Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, 5 i 6, są przyznawane przez komisję stypendialną.
3.
Od decyzji komisji stypendialnej, o której mowa w ust. 2, studentowi przysługuje odwołanie do odwoławczej komisji stypendialnej.
4.
Komisję stypendialną, o której mowa w ust. 2, oraz odwoławczą komisję stypendialną, o której mowa w ust. 3, powołuje rektor spośród studentów i pracowników uczelni. Studenci powinni stanowić co najmniej połowę składu komisji.
5.
Rektor sprawuje nadzór nad prawidłowością przyznawania świadczeń i uchyla decyzje komisji stypendialnej i odwoławczej komisji stypendialnej, jeżeli są one niezgodne z przepisami rozporządzenia lub regulaminu, o którym mowa w § 10. Świadczenia wypłacone na podstawie uchylonej następnie decyzji nie podlegają zwrotowi.
§  4.
1.
Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-6, studenci mogą otrzymywać przez okres do 10 miesięcy w danym roku akademickim.
2.
Okres otrzymywania świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5 i 6, może być wydłużony do 12 miesięcy w wypadkach określonych w regulaminie, o którym mowa w § 10.
3.
W czasie powtarzania roku (semestru) studiów lub w czasie urlopu studenci mogą otrzymać świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 5-7, tylko w przypadkach szczególnych, określonych w regulaminie, o którym mowa w § 10.
4.
Studentowi, który po ukończeniu studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku (specjalności) studiów, przysługują świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1, z tym że stypendium socjalne przysługuje nie dłużej niż rok od ukończenia pierwszego kierunku (specjalności).
5.
Studenci studiujący równocześnie na kilku kierunkach (specjalnościach) studiów mogą otrzymywać świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-7, na jednym wybranym przez siebie kierunku (specjalności). Stypendium za wyniki w nauce student może otrzymać na każdym z kierunków (specjalności), z uwzględnieniem przepisu § 5 ust. 1.
6.
Świadczenia są przyznawane na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc.
§  5.
1.
Łączna miesięczna wysokość stypendiów socjalnego i za wyniki w nauce nie może być wyższa niż 75%, a wysokość stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych niższa niż 25% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich państwowych uczelni zawodowych.
2.
Wysokość stypendium ministra za osiągnięcia w nauce nie może być większa niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze asystenta w poprzednim miesiącu, ustalone w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich państwowych uczelni zawodowych. Student, który otrzymuje stypendium ministra, nie może otrzymywać stypendium za wyniki w nauce, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, określonych w regulaminie, o którym mowa w § 10, łączna miesięczna wysokość stypendiów socjalnego i za wyniki w nauce może przekroczyć wysokość określoną w ust. 1.
§  6.
1.
Pierwszeństwo w otrzymaniu miejsca w domu studenckim przysługuje studentowi, o którym mowa w § 2 ust. 5.
2.
Wysokość opłaty za miejsce w domu studenckim oraz wysokość dopłaty, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.
3.
W przypadku gdy student, o którym mowa w § 2 ust. 5, nie może zamieszkać w domu studenckim z powodu niewystarczającej liczby miejsc, rektor, po zasięgnięciu opinii uczelnianego organu samorządu studenckiego, może wyrazić zgodę na wypłacanie studentowi dopłaty do zakwaterowania poza domem studenckim, po przedstawieniu przez niego umowy najmu kwatery. Wysokość dopłaty nie może być wyższa od dopłaty do miejsca w domu studenckim.
§  7.
1.
Pierwszeństwo w korzystaniu ze stołówki studenckiej przysługuje studentowi, o którym mowa w § 2 ust. 5.
2.
Wysokość dopłaty do posiłku w stołówce studenckiej ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Dopłata nie może być wyższa niż połowa pełnego kosztu przygotowania posiłku.
3.
W przypadku gdy uczelnia nie posiada stołówki studenckiej, rektor, w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego, może zawrzeć umowę o wyżywieniu studentów z zakładem żywienia zbiorowego. Do posiłków w zakładzie, z którym umowa została zawarta, można stosować dopłaty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6.
§  8.
Zapomogę przyznaje studentowi, o którym mowa w § 2 ust. 7, rektor. Wysokość zapomogi nie może być wyższa niż 50% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich państwowych uczelni zawodowych.
§  9.
Podział środków, przyznanych uczelni z budżetu państwa, na poszczególne rodzaje świadczeń, określa rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.
§  10.
1.
Szczegółowy regulamin przyznawania i ustalania wysokości świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, 5-7 i w ust. 2, ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.
2.
W nowo utworzonej wyższej szkole zawodowej podział środków, o którym mowa w § 9, oraz regulamin, o którym mowa w ust. 1, określa na okres jednego roku rektor.
§  11.
Świadczenia, o których mowa w rozporządzeniu, mogą być przyznawane wyłącznie w ramach środków finansowych z budżetu państwa, przyznanych przez organ finansujący pomoc materialną państwa dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych.
§  12.
Przyznawanie pomocy materialnej studentom nie będącym obywatelami polskimi regulują odrębne przepisy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.124.814

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, formy, tryb przyznawania i wypłacania oraz wysokość pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych.
Data aktu: 23/09/1998
Data ogłoszenia: 30/09/1998
Data wejścia w życie: 15/10/1998