Szczegółowe zasady ochrony terenów górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1978 r.
w sprawie szczegółowych zasad ochrony terenów górniczych.

Na podstawie art. 50 ust. 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady ochrony terenów górniczych przewidziane rozporządzeniem stosuje się we wszystkich fazach działalności inwestycyjnej i eksploatacyjnej przedsiębiorstwa górniczego.
§  2.
Ochrona terenu górniczego polega w szczególności na stosowaniu przez przedsiębiorstwo górnicze i innych użytkowników terenów górniczych:
1)
środków profilaktyki inżynieryjno-budowlanej w celu ograniczenia ujemnych skutków, jakie działalność górnicza może wywołać w zagospodarowaniu terenu górniczego,
2)
zasad ochrony złoża, niezbędnych do umożliwienia przedsiębiorstwu górniczemu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej i kopalin towarzyszących oraz wykonania ustalonych dla niego zadań wydobywczych,
3)
wymagań ochrony środowiska.
§  3.
Przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące złoże kopaliny systemem odkrywkowym lub innym systemem powodującym zniszczenie pierwotnego obrazu powierzchni jest obowiązane do:
1)
maksymalnej koncentracji robót górniczych i eksploatacji złoża do technicznie dostępnej i ekonomicznie uzasadnionej głębokości, jeżeli pozwalają na to wymagania ochrony środowiska,
2)
stosowania metod eksploatacji ograniczających uciążliwości dla otoczenia w postaci hałasu i zagrożenia rozrzutem odłamków skalnych,
3)
ochrony przed zanieczyszczeniem wód kopalnianych oraz ich ujmowania w celu umożliwienia wykorzystania tych wód przez innych użytkowników terenu górniczego, zwłaszcza pozbawionych wody na skutek działalności przedsiębiorstwa górniczego,
4)
rejestrowania zmian terenu górniczego i środowiska oraz podejmowania z odpowiednim wyprzedzeniem działań niezbędnych do zapewnienia środków zmierzających do wyrównania strat i szkód na tym terenie,
5)
stosowania metod rekultywacji, zapewniających optymalne ukształtowanie krajobrazu, warunków środowiska i gospodarczej przydatności terenów przekształconych.
§  4.
Przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące kopalinę metodami umożliwiającymi równoczesne użytkowanie terenu górniczego na inne cele, nie związane z wydobywaniem kopaliny, jest obowiązane do:
1)
stosowania w granicach społecznie i ekonomicznie uzasadnionych metod eksploatacji górniczej ograniczających wielkość odkształceń powierzchni, szkodliwych dla jej zagospodarowania,
2)
ograniczania terenów zajmowanych pod obiekty i urządzenia zakładu górniczego przez ich koncentrowanie na małej powierzchni,
3)
rejestrowania przeobrażeń powierzchni, szkód górniczych i zmian środowiska oraz podejmowania, z niezbędnym wyprzedzeniem, koniecznych działań zmierzających do usunięcia ujemnych skutków działalności górniczej.
§  5.
Każde przedsiębiorstwo górnicze jest obowiązane również do:
1)
ograniczania terenów zajmowanych na zwały skały płonej,
2)
zapobiegania i likwidowania pożarów zwałów kopalin lub skały płonej,
3)
przeciwdziałania szkodliwym wpływom na środowisko, powodowanym przez to przedsiębiorstwo w postaci hałasu,: wibracji, zapylenia powietrza atmosferycznego, wydzielania gazów szkodliwych oraz zanieczyszczania wód, gruntów rolnych i leśnych,
4)
stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zabezpieczeń powierzchni i znajdujących się na niej obiektów przed ujemnymi wpływami działalności górniczej, stosownie do zadań ustalonych dla tego przedsiębiorstwa w programie ochrony terenów górniczych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.15.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ochrony terenów górniczych.
Data aktu: 02/06/1978
Data ogłoszenia: 20/06/1978
Data wejścia w życie: 20/06/1978