united kingdom
ukraine

Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach transportu drogowego i lotniczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1958 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach transportu drogowego i lotniczego.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie dotyczy:
1)
jednostek organizacyjnych Państwowej Komunikacji Samochodowej działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
2)
miejskich przedsiębiorstw taksówkowych,
3)
przedsiębiorstw i zakładów działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, podległych wojewódzkim zarządom dróg publicznych,
4)
Polskich Linii Lotniczych "Lot"

- zwanych dalej "jednostkami".

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy dokonują:
1)
jednostki Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz miejskie przedsiębiorstwa taksówkowe - o ile osiągną zysk planowany na rok 1958,
2)
jednostki podległe wojewódzkim zarządom dróg publicznych - o ile wykonają plan rzeczowy na rok 1958 i nie przekroczą limitów finansowych planu.
2.
Wysokość odpisu zasadniczego w tych jednostkach stanowi kwota odpowiadająca 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958.
3.
Przy ustalaniu w jednostkach podległych wojewódzkiemu zarządowi dróg publicznych podstawy do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów wyłącza się w zakresie działalności podstawowej te roboty i usługi, na które nie zostały ustalone kosztorysy w obowiązującym trybie.
§  3.
Jeżeli jednostka Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz miejskie przedsiębiorstwo taksówkowe nie osiągnie planowanego zysku, suma odpisu zasadniczego podlega zmniejszeniu o 10% za każdy procent zmniejszenia zysku.
§  4.
Jednostki Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz miejskie przedsiębiorstwa taksówkowe, które osiągną w roku 1958 wzrost zysku w porównaniu do zysku planowanego, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 50% zwiększenia zysku w razie osiągnięcia zwiększenia zysku do 15%,

dalsze 30% zwiększenia zysku - w razie osiągnięcia zwiększenia zysku od 15% do 30% i

ponadto 10% zwiększenia zysku - w razie osiągnięcia poprawy zysku powyżej 30%

w porównaniu do zysku planowanego na rok 1958.

§  5.
Jednostki podległe wojewódzkim zarządom dróg publicznych, które wykonają plan rzeczowy na 1958 r. przy równoczesnym osiągnięciu oszczędności w stosunku do założonych w planie limitów finansowych, dotyczących robót skosztorysowanych, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości:
1)
50% oszczędności w porównaniu do zatwierdzonych w planie limitów finansowych, jeżeli oszczędności nie przekraczają 2% tych limitów,
2)
dalszych 30% oszczędności uzyskanej w granicach od 2 do 4% zatwierdzonych w planie limitów finansowych,
3)
i ponadto 10% oszczędności przekraczających 4% zatwierdzonych w planie limitów finansowych.
§  6.
W przedsiębiorstwie Polskie Linie Lotnicze "Lot" na fundusz zakładowy przeznacza się 5% wygospodarowanego zysku bilansowego.

III.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w przedsiębiorstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  7.
1.
Jednostkom, które nie spełnią warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić po upływie I półrocza i 3 kwartałów na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty jednostki. Jeżeli jednak jednostka nie spełni tylko w pierwszym półroczu lub w trzech pierwszych kwartałach 1958 r. warunków do utworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1958 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.
§  8.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy.
§  9.
W jednostkach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.41.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach transportu drogowego i lotniczego.
Data aktu: 13/06/1958
Data ogłoszenia: 30/06/1958
Data wejścia w życie: 30/06/1958, 01/01/1958