Kataster gruntowy i budynkowy.

DEKRET
z dnia 24 września 1947 r.
o katastrze gruntowym i budynkowym.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Wprowadza się jednolity kataster gruntowy i budynkowy na całym obszarze Państwa.
2.
Kataster jest to oparty na mapie spis i opis gruntów i budynków, mogących być oddzielnym przedmiotem własności.
Art.  2.

Kataster gruntowy i budynkowy służy:

a)
za podstawę opisów i planów dla oznaczania nieruchomości przy zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych,
b)
do zakładania i prowadzenia ksiąg górniczych, wodnych i innych,
c)
do wymiaru danin, podatków i innych świadczeń publicznych,
d)
do dostarczania danych w zakresie objętym katastrem dla różnych dziedzin techniki oraz życia społecznego i gospodarczego.
Art.  3.
1.
Terytorialną jednostką katastralną jest obszar gromady wiejskiej lub gminy miejskiej.
2.
Dla każdej jednostki katastralnej sporządza się operat katastralny.
3.
Operat katastralny składa się z map (planów), rejestrów i akt.
Art.  4.

Operat katastralny zawiera dane:

a)
co do gruntu - położenie, granice, obszar, sposób korzystania i klasę,
b)
co do budynków - położenie, przeznaczenie, materiał, z jakiego zostały wykonane, datę wystawienia oraz szczegółowy opis,
c)
co do osoby właściciela - nazwisko i imię, imiona rodziców oraz miejsce zamieszkania.
Art.  5.
1.
Operaty katastralne, urzędowe wyciągi z nich oraz odpisy i odrysy z map mają charakter dokumentów publicznych.
2.
Operaty katastralne są jawne. Każdy może je przeglądać i za opłatą otrzymywać odpisy, wyciągi i odrysy.
Art.  6.

Władze miernicze utrzymują operat katastralny w zgodności ze stanem na gruncie i poddają go w tym celu stałym okresowym rewizjom.

Art.  7.
1.
Operat katastralny będzie utrzymywany w stałej zgodności z wpisami w księgach wieczystych oraz z treścią ksiąg górniczych, wodnych i innych.
2.
Władze sądowe, górnicze, wodne i inne z jednej, a władze miernicze z drugiej strony obowiązane są z urzędu w ciągu 30 dni podawać sobie do wiadomości zmiany powstałe w aktach i dokumentach dotyczące danych wymienionych w art. 4. Zmiany te z urzędu powinny być wpisywane do ksiąg i operatów.
Art.  8.
1.
Właściciele (posiadacze, użytkownicy) nieruchomości lub ich przedstawiciele obowiązani są w ciągu 6 tygodni zawiadomić powiatową władzę mierniczą o dokonaniu lub powstaniu takich zmian, dotyczących ich nieruchomości, które nie zostały ujawnione w księgach wieczystych, a podlegają wniesieniu do operatu katastralnego w myśl art. 4.
2.
Kto nie dopełni obowiązku ustalonego w poprzedzającym ustępie podlega karze grzywny do 5.000 zł. Do orzekania powołane są powiatowe władze administracji ogólnej.
3.
Przepis ust. 1 odnosi się również do urzędów państwowych i samorządowych oraz instytucji publicznych, o ile w wyniku ich działalności powstaną zmiany w nieruchomościach nie będących ich własnością.
Art.  9.
1.
Rozporządzenia wydane przez Ministra Odbudowy w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Sprawiedliwości oraz innymi zainteresowanymi ministrami określą postępowanie przy organizacji, zakładaniu i prowadzeniu katastru gruntowego i budynkowego oraz przy uzgadnianiu katastru z wpisami i dokumentami w księgach wieczystych, a nadto wpisów i dokumentów z tym katastrem.
2.
Rozporządzenia Ministra Odbudowy wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych oraz innymi zainteresowanymi ministrami - ustalą zakres i rodzaj świadczeń gmin miejskich i wiejskich oraz stron przy czynnościach związanych z założeniem i prowadzeniem katastru.
Art.  10.

Urzędy państwowe i samorządowe oraz instytucje publiczne, jak również i osoby prywatne obowiązane są znajdujące się w ich posiadaniu wszelkie dokumenty pomiarowe udostępnić lub - o ile szczególne przepisy nie stanowią inaczej - wydać na określony przeciąg czasu władzom mierniczym dla celów związanych z założeniem katastru gruntowego i budynkowego lub jego odnowieniem.

Art.  11.

Terminy założenia katastru gruntowego i budynkowego na poszczególnych obszarach Państwa, dotychczas nie objętych katastrem, ustali Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Skarbu i innymi zainteresowanymi ministrami.

Art.  12.
1.
Do czasu zaprowadzenia jednolitego katastru gruntowego i budynkowego, na poszczególnych obszarach Państwa zachowują moc prawną przepisy dotychczasowe - w zakresie niezbędnym do prowadzenia katastru istniejącego na tych obszarach.
2.
W odniesieniu do postępowania w zakresie wzajemnego uzgadniania dotychczasowego katastru z wpisami i dokumentami w księgach wieczystych - Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości i innymi zainteresowanymi ministrami wyda oddzielne rozporządzenie.
Art.  13.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Odbudowy oraz Ministrom: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Skarbu i Sprawiedliwości.

Art.  14.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy w sprawach uregulowanych niniejszym dekretem, a w szczególności:
1)
ustawa z dnia 24 maja 1869 r. o regulacji podatku państwowego (Dz. u. p. austr. Nr 88),
2)
ustawa z dnia 23 maja 1883 r. o częściowej zmianie §§ 74 i 76 powszechnej ustawy o księgach gruntowych (Dz. u. p. austr. Nr 82),
3)
ustawa z dnia 23 maja 1883 r. o ewidencji katastru podatku gruntowego (Dz. u. p. austr. Nr 83),
4)
ustawa z dnia 12 lipca 1896 r. o rewizji katastru podatku gruntowego (Dz. u. p. austr. Nr 121),
5)
rozporządzenie ces. z dnia 1 czerwca 1914 r. o dzieleniu parcel katastralnych i wpisywaniu do ksiąg gruntowych nabycia nieruchomości mających małą wartość (Dz. u. p. austr. Nr 116),
6)
ustawa z dnia 21 maja 1861 r. o odmiennym regulowaniu podatku gruntowego (Zb. u. prusk. str. 253),
7)
ustawa z dnia 8 lutego 1867 r. o ostatecznym rozliczeniu i pobieraniu podatku gruntowego w sześciu prowincjach Państwa i o zażaleniu co do nadmiernego obciążenia podatkiem gruntowym (Zb. u. prusk. str. 185),
8)
ustawa z dnia 26 czerwca 1875 r. o sprostowaniu katastru gruntowego oraz ksiąg gruntowych przed potwierdzeniem recesów przy podziałach (Zb. u. prusk. str. 325),
9)
ustawa z dnia 26 marca 1935 r. o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 27, poz. 203).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.61.344

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Kataster gruntowy i budynkowy.
Data aktu: 24/09/1947
Data ogłoszenia: 29/09/1947
Data wejścia w życie: 29/09/1947