Powierzanie czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 marca 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie powierzania czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 163) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o połączeniu Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 849) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym mogą być powierzane zarządzeniem Dyrektora Funduszu Pracy, po zasięgnięciu opinii władz nadzorczych tych związków lub instytucyj, wszystkie bądź niektóre czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy w zakresie:
1)
zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia;
2)
publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych, pobierających świadczenia na wypadek braku pracy;
3)
pomocy doraźnej bezrobotnym;
4)
wpłacania zaległości podatkowych równowartością świadczeń w naturze.
(2)
W przypadku, gdy opinia władzy nadzorczej zawiera zastrzeżenia, Dyrektor Funduszu Pracy przedstawia sprawę Ministrowi Opieki Społecznej, który rozstrzyga ostatecznie, jednak gdy chodzi o powierzenie czynności związkowi samorządowemu - po porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(3)
Zmiana zarządzenia, wymienionego w ust. (1), następuje w trybie przewidzianym dla jego wydania (ust. (1) i (2)), przy czym zarządzenie o zaprzestaniu wykonywania czynności określonych w ust. (1), powinno być wydane co najmniej na cztery miesiące naprzód.
§  2.
(1)
Władzami nadzorczymi nad związkami samorządowymi, o których mowa w rozporządzeniu niniejszym, są władze nadzorcze w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 294).
(2)
W dalszych paragrafach rozporządzenia niniejszego wojewódzkie biuro Funduszu Pracy będzie oznaczone wyrazem "biuro", a związek samorządowy lub inna instytucja prawnopubliczna - wyrazami "instytucja zastępcza".
§  3.
Zarządzenie, wymienione w § 1 ust. (1), powinno zawierać:
1)
powołanie się na opinię władzy nadzorczej (§ 1 ust. (1)) względnie na decyzję Ministra Opieki Społecznej (§ 1 ust. (2));
2)
upoważnienie instytucji zastępczej do wykonywania w imieniu biura powierzonych jej czynności;
3)
określenie przedmiotowego i terytorialnego zakresu działania instytucji zastępczej;
4)
wymienienie uprawnień i obowiązków instytucji zastępczej w zakresie powierzonych jej czynności;
5)
określenie wysokości wynagrodzenia (§ 5 ust. (1) i (2)).
§  4.
(1)
Instytucja zastępcza powinna wykonywać powierzone jej czynności zgodnie z instrukcjami i zarządzeniami biura.
(2)
Zarządzenia biura natury ogólnej w zakresie czynności wymienionych w § 1 ust. (1) pkt 3) i 4), wymagają uprzedniego uzgodnienia z wojewodą (Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę).
§  5.
(1)
Za wykonywanie czynności w zakresie zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia, w szczególności: za prowadzenie wypłaty zasiłków, rejestracji, ewidencji i kontroli zgłaszających się o zasiłki - instytucja zastępcza otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość ustala się w zależności od zakresu wykonywanych czynności. Wynagrodzenie to nie może przekraczać 3% sumy zasiłków wypłaconych w okresie obrachunkowym.
(2)
Za wykonywanie czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych, pobierających świadczenia na wypadek braku pracy, instytucja zastępcza otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia, przypadającego w myśl ust. (1).
(3)
Czynności w zakresie przewidzianym w § 1 ust. (1) pkt 3) i 4) instytucja zastępcza wykonywa w zasadzie bezpłatnie; jednak Minister Opieki Społecznej może na wniosek Dyrektora Funduszu Pracy przyznać instytucji zastępczej ryczałtowe wynagrodzenie za te czynności.
§  6.
(1)
Biuro kontroluje działalność instytucji zastępczej w zakresie powierzonych czynności oraz udziela instrukcyj i wydaje zarządzenia uzgadniając je - jeżeli dotyczą spraw natury ogólnej - z wojewodą (Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę).
(2)
W razie niestosowania się instytucji zastępczej do instrukcyj bądź zarządzeń biura w zakresie powierzonych czynności, biuro wnosi zażalenie do władz nadzorczych tej instytucji.
§  7.
(1)
Minister Opieki Społecznej może zwolnić instytucję zastępczą na jej wniosek od wykonywania powierzonych czynności; gdy jednak chodzi o zwolnienie od tych czynności związku samorządowego - Minister Opieki Społecznej działa w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(2)
Wniosek o zwolnienie od wykonywania powierzonych czynności instytucja zastępcza przedstawia za pośrednictwem władzy nadzorczej Ministrowi Opieki Społecznej, odpis zaś wniosku kieruje do Dyrektora Funduszu Pracy.
§  8.
(1)
Rozporządzenie niniejsze nie narusza uchwał i umów dotyczących powierzenia instytucjom zastępczym przez zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia czynności w zakresie zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.
(2)
Uchwały, wymienione w ust. (1), zachowują moc do chwili: 1) zastąpienia ich przez zarządzenia wydane według przepisów § 1 ust. (1) i (2) lub 2) cofnięcia stosownie do § 1 ust. (3) upoważnienia do wykonywania czynności, udzielonego instytucji zastępczej przez zarząd obwodowy Funduszu Bezrobocia, bądź też 3) zwolnienia instytucji zastępczej od wykonywania tych czynności stosownie do § 7.
§  9.
W okresie lat trzech od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego Minister Opieki Społecznej może na wniosek Dyrektora Funduszu Pracy przyznawać instytucjom zastępczym na obszarze województwa śląskiego wyższe od określonego w § 5 ust. (2) wynagrodzenie za wykonywanie czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych.
§  10.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
(2)
Jednocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 8 września 1932 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w sprawie postępowania zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom miejskim i wiejskim, powiatowym związkom komunalnym, kasom chorych i innym instytucjom społecznym oraz państwowym urzędom pośrednictwa pracy (Dz. U. R. P. Nr 97, poz. 836).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024