Amnestja.

USTAWA
z dnia 10 marca 1921 r.
w przedmiocie amnestji.

Art.  1.

Osobom, pochodzącym z plebiscytowego obszaru na Górnym Śląsku lub tam stale mieszkającym, winnym przestępstw, należących do właściwości sądów jakoteż władz administracyjnych (skarbowych), które to przestępstwa popełnione zostały przed dniem ogłoszenia niniejszej ustawy, udziela się amnestji w granicach następujących:

Art.  2.

Odnośnie do przestępstw wojskowych, które nie ulegają karze w myśl przepisów prawa karnego powszechnego (przestępstwa ściśle wojskowe), darowuje się kary prawomocnie orzeczone; postępowanie karne z powodu takich przestępstw nie będzie wdrażane, a wdrożone - będzie umorzone.

Art.  3.

Odnośnie do innych przestępstw, przewidzianych w ustawach karnych wojskowych i w ustawach powszechnych:

a)
umarza się postępowanie karne z powodu przestępstw, zagrożonych niezależnie od kar dodatkowych grzywną i pozbawieniem wolności, nie przenoszącem roku, lub jedną z tych kar; jeżeli postępowania dotychczas nie wdrożono, nie należy go już wdrażać,
b)
darowuje się grzywny oraz kary pozbawienia wolności, prawomocnie orzeczone w rozmiarze, nie przenoszącym roku, choćby wymierzone łącznie, albo w połączeniu z karami dodatkowemi;
c)
darowuje się połowę kary pozbawienia wolności, lub niewykonaną, część połowy tej, gdy kara została orzeczona w rozmiarze, nie-przenoszącym dwóch lat;
d)
darowuje się trzecią część kary pozbawienia wolności lub niewykonany okres tej trzeciej części, gdy kara została orzeczona w rozmiarze, przenoszącym dwa lata;
e)
ogranicza się do piętnastu lat kary dożywotnie pozbawienie wolności;
f)
zamienia się karę śmierci na karę dożywotniego ciężkiego więzienia (domu karnego).

Postanowienia niniejsze nie dotyczą przekupstwa, sprzeniewierzenia w urzędach, tudzież lichwiarskiego wyzysku.

Postanowienia, wymienione pod b), c), d), e), f), stosują się w granicach art. 1 także do kar, które będą orzeczone po wejściu w życie niniejszej ustawy.

Art.  4.

Odnośnie do przestępstw, popełnionych wyłącznie lub w przeważającej mierze z pobudek politycznych, społecznych lub religijnych, darowuje się kary prawomocnie orzeczone, bez względu na ich rodzaj i wymiar; postępowanie karne z powodu tych przestępstw nie będzie wdrażane, a wdrożone - będzie umorzone.

Nie dotyczy to jednak szpiegostwa i zdrady przeciw Polsce, tudzież przestępstw, polegających na pozbawieniu życia lub na trwałem ciężkiem okaleczeniu człowieka, albo takiemże uszkodzeniu zdrowia ludzkiego lub złośliwem zniszczeniu obcej własności w większym rozmiarze.

Art.  5.

Przepisy ustawy niniejszej, dotyczące umorzenia, względnie niewdrażania postępowania karnego nie stosują się do przestępstw, ściganych jedynie z oskarżenia prywatnego, na wniosek lub z upoważnienia; stosują się natomiast ulgi odnośnie do kar za te przestępstwa orzeczone.

Art.  6.

Równocześnie z karą umarza się przy przestępstwach, wymienionych w art. 2, 3 ust. a) i b), dalej w art. 4 skutki karno-sądowego skazania i kary, pozbawiające czci, w szczególności pozbawienie obywatelskich praw honorowych

Kary za przestępstwa, wymienione w art. 4, należy wykreślić z wszelkich rejestrów władz, posiadających dane o ukaraniu, z tym skutkiem, że osoby winne wspomnianych przestępstw nie będą obowiązane na zapytanie sądu lub innej władzy do wyjawienia skazania.

Art.  7.

W sprawach o przestępstwa, wymienione w art. 4 zakończonych prawomocnym wyrokiem, orzeknie sąd, czy kara jest umorzona, a przy zbiegu przestępstw postanowi czy kara ma być złagodzona, lub ze względu na małą wagę zbiegającego się przestępstwa zupełnie darowana.

Orzeczenie nastąpi z urzędu, lub na wniosek skazanego lub prokuratora.

Właściwym będzie sąd okręgowy, który w sprawie wyrokował, lub sąd okręgowy miejsca zamieszkania lub pobytu skazanego, a gdy wyrokował polski sąd wojskowy - odpowiedni sąd okręgu generalnego.

Do postępowania stosuje się odpowiednio art. 10 ustawy z dnia 4 maja 1920 r. (Dz. Ust. № 39, poz. 230) o przywróceniu praw, utraconych wskutek przestępstw politycznych i wojskowych, w sądownictwie zaś wojskowem - przepis ust. 2 i 3 tegoż artykułu.

Art.  8.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrom: Sprawiedliwości, Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Skarbu, a w b. dzielnicy pruskiej - Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z właściwymi Ministrami.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.29.163

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Amnestja.
Data aktu: 10/03/1921
Data ogłoszenia: 31/03/1921
Data wejścia w życie: 31/03/1921