Najlepiej zarabiają specjaliści z obszaru IT - zarówno doświadczeni pracownicy z wyższym wykształceniem, jak i studenci. Pracownicy w tym obszarze już na starcie dostają atrakcyjne wynagrodzenie, a perspektywa na przyszłość również jest bardzo obiecująca. Od studenta IT mniej zarabiają np. doświadczeni przedstawiciele sektora publicznego, opieki zdrowotnej czy administracji biurowej.

Zobacz: Wynagrodzenia asystentów sędziów niekonstytucyjne?>>>

Doświadczenie i wyższe wykształcenie bardzo często gwarantują najwyższe wynagrodzenie. W takich obszarach, jak sprzedaż, produkcja, prawo, nieruchomości, badania i rozwój najlepiej wiedzie się osobom, które mają za sobą już lata pracy i skończyły studia. W sprzedaży doświadczony specjalista, ale bez wyższego wykształcenia nie zarobi dużo więcej niż student.. Mimo, że wykształcenie wyższe nie gwarantuje awansu często jest jednak podstawowym, formalnym wymogiem, bez którego niemożliwe jest staranie się o fotel kierowniczy czy dyrektorski. - Najmniejsze szanse na zajęcia stanowiska zarządczego bez wyższego wykształcenie są w obszarach BHP/ochrona środowiska oraz prawa. Wyższe wykształcenie jest również bardzo ważne w bankowości, rozwoju oprogramowania, marketingu, HR czy finansach -   analizuje Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.
 
 
W niektórych obszarach wykształcenie i doświadczenie są jednak mało istotne. Nie ma znaczących różnic w zarobkach między osobami z wyższym wykształceniem i bez niego w administracji biurowej czy w obszarze zdrowia/uroda/rekreacja. W obszarze reklama/grafika/kreacja/fotografia doświadczony pracownik z wyższym wykształceniem zarabia podobnie, co doświadczony pracownik bez wyższego wykształcenia. To zawody, gdzie wykształcenie praktycznie nie ma znaczenia, a liczy się np. kreatywność, doświadczenie i umiejętności pracownika. Duży odsetek osób bez wyższego wykształcenia a na kierowniczych stanowiskach widoczny jest w hotelarstwie, gastronomii i turystyce oraz transporcie i spedycji. - Są branże, w których połowa (np. produkcja, hotelarstwo) lub większość (praca fizyczna) zatrudnionych pracowników posiada wykształcenie średnie. Nic więc dziwnego, że i na stanowiskach kierowniczych często nie jest wymagany wówczas dyplom uczelni. – tłumaczy Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj. 
 
Źródło: Analiza przewodnika „Pracodawcy 2014/2015”, na podstawie danych z serwisu zarobki.pracuj.pl