Na czwartkowej rozprawie Trybunał ogłosił, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją.

"Dzisiejsze orzeczenie Trybunału przede wszystkim pokazało posłom, że w taki sposób się nie stanowi prawa. Możemy się zastanawiać, czy drugi kierunek studiów powinien być odpłatny czy nie, natomiast musimy stanowić prawo w sposób jasny i klarowny" - powiedział dziennikarzom Mueller.
 
"Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że ograniczanie praw konstytucyjnych musi być bardzo przemyślane" - zauważył przedstawiciel studentów. Jego zdaniem obecne przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym "de facto tworzą niejasne pole do nadużyć" i utrudniają sytuację studenta, który podejmuje drugi kierunek. "Student dopiero po roku dowie się, czy płaci za te studia, czy nie. A jak się dowie, że płaci, to jeszcze musi zapłacić za studia wstecz" - przypomniał.
Mueller zwrócił uwagę, że na czwartek i piątek zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która rozpatruje nowelizację Prawa o szkolnictwie wyższym, a której przepisy trzeba będzie teraz przemodelować. "Czekamy, co zrobi Sejm. Obawiam się, że Sejm to prawo odnośnie drugiego kierunku będzie się starał w jakiś sposób ograniczyć. Pytanie, czy konstytucyjnie, czy nie" - powiedział przedstawiciel studentów.
 
Zobacz: Umowa studenta z uczelnią>>>
Dodał, że zgodnie z orzeczeniem TK obecne przepisy umożliwiające pobieranie opłat za drugi kierunek zostaną uchylone dopiero 30 września 2015 r. "Prawo zostało napisane w tak zły sposób, że jego uchylenie w tej chwili mogłoby doprowadzić do innych komplikacji, w szczególności komplikacji finansowych dla uczelni publicznych. W związku z tym TK dał czas Sejmowi, aby te przepisy zmienił" - zauważył. (PAP)