Ile ECTS na wieczorowych
Proces boloński to program zapoczątkowany podpisaniem 19 czerwca 1999 Deklaracji Bolońskiej przez 29 ministrów, w tym polskiego, odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe. 

Dokument określił m.in., jakie umiejętności i kwalifikacje uzyskuje absolwent danego kierunku oraz ile punktów ECTS musi uzyskać w trakcie studiów - w ciągu pięciu lat jest to 300 punktów.

- Nie da się oddzielić systemu bolońskiego o okresu studiów - mówi Paweł Piwowar z UW. - Absolwent sześcioletnich studiów miałby więcej punktów, a zatem zgodnie z tymi regulacjami, większe umiejętności. Myślę, że beneficjentem takiej zmiany są przede wszystkim uczelnie prywatne - dodaje.

Resort nauki: to niezbędne
Inne zdanie na ten temat ma resort nauki, który uważa, że takie zmiany za niezbędne. 
- Celem wydłużenia studiów niestacjonarnych jest umożliwienie studentom studiów niestacjonarnych uzyskanie tej samej wiedzy, umiejętności i kompetencji, co ich kolegom studiującym na tym samym kierunku, ale na studiach stacjonarnych - podkreśla MNiSW. - W naszej ocenie projektowane rozwiązanie nie jest niezgodne z założeniami systemu bolońskiego.

Resort tłumaczy, że nie planuje wprowadzenia zróżnicowanego programu dla studentów niestacjonarnych. 
- Studia stacjonarne i niestacjonarne na danym kierunku studiów są - i w zamierzeniu projektodawcy nadal mają być - prowadzone według tych samych programów studiów, a absolwenci zobowiązani są uzyskać te same efekty kształcenia. Jest to jednak co najmniej wątpliwe przy specyfice zajęć na studiach niestacjonarnych prowadzonych najczęściej w weekendy - podkreśla resort.

Studenci: sześcioletnie prawo niepotrzebne>>