Wygaszanie mandatów sędziów należących do KRS narusza art. 187 Konstytucji, który gwarantuje im czteroletnią kadencję - podkreśla Rada WPiA UJ w opublikowanej na swojej stronie internetowej opinii. Wybór sędziów do składu KRS pozbawi środowisko sędziowskie przedstawicieli w tym organie - dodaje.
Według prawników z UJ Krajowa Rada Sądownictwa straci możliwość realizowania swojej funkcji, ponieważ będzie kontrolowana przez polityków.
"Po wejściu w życie zmian na ogólną liczbę 25 jej członków aż 23 będzie wybieranych przez egzekutywę i legislatywę. Dodatkowo siłę głosów w KRS wzmocni planowany podział tego organu na dwa odrębne, tj. Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. W sładnie Pierwszego Zgromadzenia Rady osiem na dziesięć miejsc będą bowiem posiadać politycy, którzy w ten sposób zapenią sobie możliwość blokowania kandydatów na sędziwó pozytywnie zaopiniowanych przez Drugie Zgromadzenie Rady składające się wyłącznie z sędziów. W ten też sposób dwa pozakonstytucyjne organy przejmą kompetencje organu o jednolitej strukturze, jakim jest obecnie KRS" - czytamy w opinii.

Rada podkreśla, że zmiany w KRS oddadzą kontrolę nad sądami w ręce ministra sprawiedliwości, który będzie miał prawo do odwoływania sędziów z arbitralnych powodów, nawet gdy opinia KRS jest negatywna.