Biuro prasowe Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory poinformowało, że nagrodę przyznali adepci dziennikarstwa z 20 polskich uczelni. Na karcie do głosowania w pustym miejscu studenci sami mogli wpisać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Mogli też skorzystać z listy pomocniczych propozycji, które znajdowały się na karcie do głosowania.

Studenci docenili wieloletnią pracę dziennikarską Wojciecha Jagielskiego, wskazując go jako wzór do naśladowania, spełniający najwyższe standardy. Wcześniej w tym samym plebiscycie Jagielski otrzymał tytuł TORpedy (2008) oraz ObserwaTORa (2012).

Przeczytaj także wywiad z "Prawnikiem na macierzyńskim" >>>

Wojciech Jagielski (ur. w 1960 r.), dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny, pisarz, w latach 1986-91 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, potem przez 21 lat, do marca 2012 roku pisał dla "Gazety Wyborczej". Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Opublikował m.in. książki "Dobre miejsce do umierania", "Modlitwa o deszcz", "Wieże z kamienia", "Nocni wędrowcy", "Wypalanie traw", "Trębacz z Tembisy".

Obecnie ponownie pracuje w PAP. Współpracuje także z BBC i "Le Monde". Jest laureatem takich wyróżnień jak Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagroda Fundacji Pruszyńskich, Nagroda im. Dariusza Fikusa.

Przeczytaj także: Prawnik w banku - słów kilka o przyszłości dzisiejszego prawnika >>>

W poprzednich latach tytuł AuTORytetu otrzymali ks. Adam Boniecki, Marek Niedźwiecki, Monika Olejnik, Wojciech Mann, Hanna Krall, Bogdan Rymanowski i Kamil Durczok. Od 2010 roku tytuł ten przyznawany jest nie za osiągnięcia w ostatnim roku, ale za całokształt pracy dziennikarskiej.

29 listopada na gali w Auditorium Maximum UJ ogłoszone zostaną nazwiska laureatów w pozostałych kategoriach MediaTorów: NawigaTOR ("dla publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą"), TORpeda ("za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać"), DetonaTOR ("za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów"), InicjaTOR ("za pokazywanie, że można inaczej"), ReformaTOR ("za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem"), ProwokaTOR (za "dziennikarskie decyzje, które dają nam do myślenia"), AkumulaTOR ("za ładowanie pozytywną energią"), ObserwaTOR ("za prawdziwe opowieści z innego, choć często bliskiego nam świata").

Przeczytaj także: Minister sprawiedliwości wyznaczył termin egzaminu adwokackiego >>>

MediaTory to plebiscyt, w którym od 2007 roku studenci dziennikarstwa z całej Polski wskazują i nagradzają najważniejsze i najbardziej wartościowe, ich zdaniem, zjawiska w polskich mediach. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. studentów z 20 uczelni wyższych, w których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek.

Organizatorami ósmej edycji plebiscytu są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. (PAP)

bko/ par/