Perspektywa egzaminu wstępnego na wymarzoną aplikację spędza sen z powiek studentom już od wczesnych lat prawniczej nauki. Ścieżka kształcenia przyszłego radcy prawnego nie zaczyna się wraz z dniem rozpoczęcia programu aplikacji, ale już dużo wcześniej. Dzień obrony magisterium z pewnością nie jest momentem, w którym mogą odetchnąć z ulgą ci, którzy myślą o karierze w zawodzie. Wiedza nabyta podczas studiów to tylko wstęp do dalszego studiowania prawa w jego praktycznym wymiarze.

Egzamin wstępny, formalności

Aby móc pochwalić się statusem aplikanta radcowskiego należy podejść do egzaminu wstępnego, który organizowany jest tylko raz w roku, we wrześniu. W 2011 roku Minister Sprawiedliwości ogłosił, że odbędzie się on dokładnie 24 września. W tym samym dniu i z tym samym zestawem pytań zmierzą się wszyscy kandydaci na aplikantów adwokackich.

Opłata za udział w egzaminie konkursowym na aplikację jest równa połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.), w wysokości obowiązującej w dniu rozpoczęcia roku szkoleniowego. W zeszłym roku wynosiła ona 658,50 zł, a ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń kandydatów upłynął 11 sierpnia.

Egzamin wstępny przeprowadzany jest w formie testowej i składa się ze 150 pytan Do każdego z nich podane są trzy mozliwe odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Aby zdać, wystarczy udzielić stu poprawnych odpowiedzi. Próg dwóch trzecich jest progiem zaliczeniowym stosowanym również wobec samych aplikantów, stąd warto go zapamiętać.

Co w arkuszu egzaminacyjnym?

Zakres materiału obowiązującego na egzaminie wstępnym ogłasza Minister Sprawiedliwości. Są to ustawy, z większością których kandydaci obowiązkowo powinni byli zapoznać się w czasie studiów. Praktyka pokazuje jednak, że znajomość tylko niektórych z nich przydaje się w prawniczej przyszłości. W 2010 roku jedynie 60 ze 150 pytań na egzaminie wstępnym było stricte związanych z wykonywaniem zawodu radcy.

Grunt to mieć plan

W związku z obszernym zakresem wymaganego na egzamin materiału dobrze jest rozsądnie rozplanować naukę – na miarę sił i czasu kandydata. Sprawdzonym sposobem jest czytanie ubiegłorocznych testów i wynotowywanie ustaw, do których najczęściej pojawiały się pytania – radzi radca prawny Paweł Jasiński, Przewodniczący Komisji ds. Aplikacji OIRP w Warszawie. Jak twierdzi, sam właśnie w ten sposób przygotowywał się kilkanaście lat temu do egzaminu wstępnego. Jak widać, skutecznie.

Wszystko w rękach komisji

Po złożeniu arkusza egzaminacyjnego w komisji egzaminacyjnej nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na ogłoszenie wyników. W przypadku izby warszawskiej sprawdzanie prac trwa około tygodnia. W mniejszych izbach w skład komisji wchodzi trzech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, dwóch członków Krajowej Rady Radców Prawnych, jeden pracownik naukowy wydziału prawa lub Państwowej Akademii Nauk oraz jeden prokurator. Dzięki licznemu zespołowi prace mogą być i są sprawdzane kilkakrotnie, zapewnia Jasiński. W razie oceny negatywnej oraz wątpliwości co do jej zasadności warto jednak wystąpić o ponowne sprawdzenie egzaminu.

Studia i aplikacja to obszary, które się uzupełniają, a nie wykluczają

Aplikacja radcowska nie gwarantuje gotowych rozwiązań, nie podaje definicji, nie tłumaczy znaczenia poszczególnych instytucji prawnych – zaznacza radca prawny Tadeusz Zembrzuski, wykładowca OIRP w Warszawie. Wymaga ona od aplikanta gruntownej znajomości przepisów, w zamian dając to, czego nie ma w podręcznikach, czyli studiowanie prawa w jego praktycznym wymiarze.

Wpis na listę aplikantów radcowskich daje poczucie dumy i bezpieczeństwa. Wpis na listę radców prawnych to prawdziwa polisa ubezpieczeniowa na życie. Trudny egzamin wstępny nie powinien odstraszać tych, którzy poważnie myślą o wykonywaniu zawodu radcy prawnego. Solidne przygotowanie na aplikacji to przepustka do prawdziwego rozwinięcia zawodowych skrzydeł. W końcu większość solidnych rzeczy zaczyna się od egzaminu.

 

Marta Osowska

]]>