W czwartek w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia stażystom nominacji do programu Wakacyjny Staż 2018. Urząd Miasta poinformował, że w tym roku do programu aplikowało 900 młodych ludzi, na których czekało 375 miejsc stażowych. W tym roku najniższe wynagrodzenie ma wynosić ok. 1,4 tys. zł brutto.
O płatne staże w instytucjach publicznych oraz firmach reprezentujących różne branże gospodarki mogli ubiegać się studenci i absolwenci szkół wyższych. Ponad połowę chętnych stanowili studenci Politechniki Gdańskiej, ponad 30 proc. aplikujących - studenci Uniwersytetu Gdańskiego.
Celem programu jest wsparcie studentów i absolwentów studiów wyższych w zdobyciu doświadczenia zawodowego, ułatwiającego w przyszłości znalezienie pierwszej pracy. Dzięki programowi także firmy i instytucje mogą znaleźć stażystów, z których duża część otrzymuje później propozycje stałego zatrudnienia. W ubiegłym roku prawie połowa ankietowanych laureatów projektu otrzymała oferty pracy po zakończeniu stażu.
Wśród tegorocznych 82 fundatorów staży były m.in. instytucje publiczne oraz firmy reprezentujące branże, m.in. bankową, deweloperską, finansową, hotelarską, IT, kosmetyczną, księgową, medialną, telekomunikacyjną i turystyczną. Staż trwa minimum miesiąc - w okresie od lipca do końca września. Termin ustalany jest indywidualnie z fundatorem stażu. "Laureaci projektu otrzymują gwarancję wynagrodzenia w kwocie minimum 1400 zł brutto za miesiąc pracy, z uwzględnieniem obowiązującej minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia" - informuje magistrat. Najwięcej miejsc stażowych, 64, ufundowała gdańska spółka wodociągowo-kanalizacyjna Saur Neptun Gdańsk. 25 miejsc zaoferowała spółka Flex (Flextronics International Poland) z Tczewa, 10 - globalne centrum usług finansowych Arla w Gdańsku, 7 - Grupa Lotos.
Miejsca stażowe ufundowały też: urząd miasta w Gdańsku i wiele spółek miejskich, np. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Gdańskie Autobusy i Tramwaje i Muzeum Gdańska. Wśród fundatorów są też: spółka Copernicus Podmiot Leczniczy zarządzająca największymi szpitalami w mieście, Radio Gdańsk, terminal kontenerowy DCT Gdańsk, GPEC, Port Gdańsk, Bayer i stocznia Crist.
W ubiegłym roku pracodawcy zgłosili 376 miejsc stażowych, na które aplikowało prawie 1,4 tys. kandydatów. W 2016 r. aplikacje złożyło prawie 1,3 tys. chętnych, statystycznie ponad trzy osoby na jedno miejsce. Co czwarty stażysta został zatrudniony po zakończeniu praktyki. Intencją miasta organizującego wraz z przedsiębiorcami akcję "Wakacyjny Staż" jest pomoc studentom i absolwentom wyższych uczelni w zdobyciu nowych umiejętności oraz ułatwienie im wejścia na rynek pracy. (PAP)