To wyniki matury zdecydują, czy ci, którzy teraz rejestrują się na publicznych uczelniach, znajdą swoje nazwiska na listach przyjętych. Za kilka dni dobiegnie końca termin, w którym kandydaci mogą się zgłaszać. Sprawdzamy, które kierunki w tej chwili cieszą się największym powodzeniem.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku co roku na brak chętnych nie może narzekać. Liczba osób walczących o jeden indeks tej uczelni potrafi przekroczyć 20. Jeżeli chodzi o terminy to do czwartku (3 lipca) potrwa rejestracja na kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmację. A do 9 lipca na pozostałe kierunki, takie jak m.in. dietetyka, logopedia z fonoaudiologią, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne czy fizjoterapia i kosmetologia.
 
- Każdego dnia dane się zmieniają. Na dzień 27 czerwca mieliśmy 5000 kandydatów. A najpopularniejsze kierunki to: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja, fizjoterapia, analityka medyczna i pielęgniarstwo - mówi Hanna Sarosiek z biura promocji i rekrutacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
 
 
Drugi z lokalnych uniwersytetów - Uniwersytet w Białymstoku - na nowy rok akademicki planuje przyjąć na studia dzienne I i II stopnia oraz jednolite magisterskie ponad 4 tys. osób. Zainteresowani studiami I stopnia na rejestrację mają czas do czwartku (3 lipca). Uczelnia przygotowała sporo nowości, choćby takie kierunki, jak kryminologia, studia wschodnie oraz przyroda. Na chwilę przed ogłoszeniem maturalnych wyników statystyki rekrutacyjne - jak informuje Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku - rozkładały się tak:
 
- Niewątpliwym hitem jest nowość w ofercie uczelni - kryminologia. To na nią jest jak na razie najwięcej chętnych na jedno miejsce - ponad 5 osób. Już widać, że spora konkurencja będzie też na takich kierunkach, jak: bezpieczeństwo narodowe - najbardziej oblegane przed rokiem, administracja czy niektóre filologie obce. Natomiast jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych kandydatów - to niespodzianki nie ma. Tradycyjnie najwięcej jest ich na kierunku prawo. W czołówce są także ekonomia oraz pedagogika.
 
 
Jeśli chodzi o liczbę indeksów, to na dziennej kryminologii (I stopnia) do rozdania jest ich 50, na jednolitych, pięcioletnich studiach na prawie czeka 225 miejsc, a na pedagogice (I st.) - 330 miejsc. Listy zakwalifikowanych uczelnia poda 11 lipca.
 
 
Do wtorku (1 lipca) na przyszłych inżynierów czeka największa uczelnia techniczna w regionie. W tegorocznej ofercie PB znalazło się kilka nowości: ekoinżynieria oraz inżynieria rolno-spożywcza i leśna - na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska, ekoenergetyka - na wydziale elektrycznym, informatyka i ekonometria - na wydziale informatyki oraz broker biotechnologii i zarządzanie i inżynieria usług - na wydziale zarządzania. Poza nimi wśród kandydatów dużym zainteresowaniem co roku cieszą się budownictwo, gospodarka przestrzenna czy logistyka. W sumie na studiach dziennych czeka blisko 3 tys. miejsc. Pierwsze listy przyjętych szczęśliwców politechnika ogłosi 10 lipca.