Pierwsze dwie edycje konkursu stworzonego przez Koło Naukowe Własności Intelektualnej "IP" z Uniwersytetu Warszawskiego poświęcone były znakom towarowym. Mimo tak specyficznego tematu zainteresowanie wydarzeniem pokazało, że studenci prawa czekali na możliwość zmierzenia się w symulacji procesowej z zakresu prawa własności przemysłowej. Również zainteresowanie kancelarii zwycięzcami konkursu uzmysłowiło studentom jak ważna dla potencjalnych pracodawców jest ambicja do zmierzenia się z praktycznymi zastosowaniami wyuczonej na zajęciach teorii. 

W tym roku przy organizacji wydarzenia postanowiono wykorzystać zdobyte w dwóch poprzednich edycjach doświadczenia i zamiast walki dwóch drużyn z różnych uniwersytetów przygotowano dwuetapową konkurencję dla przedstawicieli sześciu wydziałów. W półfinałach walkę o awans stoczyły ze sobą po trzy drużyny w dwóch grupach - do grupy A trafili gospodarze tegorocznych zawodów – Uniwersytet Warszawski – oraz dwie uczelnie debiutujące w IP Challenge: Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Wrocławski. Z kolei trzeci z nowych zespołów, Uniwersytet w Białymstoku, przystąpił do półfinałowego starcia w grupie B z finalistami, odpowiednio, edycji 2012 i 2013 IP Challenge: Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Zmianie uległa również tematyka - w bieżącym roku postawiono bowiem na prawo autorskie.
 
Każda grupa dostała jeden kazus (dostępne do przeczytania: http://www.ip.wpia.uw.edu.pl/ip-challenge-2014-prezentujemy-polfinalowe-kazusy/), do którego miała napisać opinię. Ocena w pięciu kategoriach (Analiza stanu faktycznego, analiza możliwych kroków prawnych, analiza sytuacji prawnej w sporze sądowym, kompozycja, styl) została dokonana przez dr. Wojciecha Machałę, będącego również autorem stanów faktycznych.
 
Najlepsze opinie (nagrodzone zdecydowaną przewagą punktową - szczegółowe oceny: http://www.ip.wpia.uw.edu.pl/ip-challenge-2014-uw-uj-finale/) napisały drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, które już 17 maja w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zmierzą się ze sobą na symulacji rozprawy. Zapraszamy serdecznie do śledzenia wydarzenia i zachęcamy do zapoznania się ze zwycięskimi opiniami.
 
Mateusz Dąbrowski