W Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 11 grudnia 2012 r. w Warszawie, w godzinach 14.00 – 21.00, odbyła się organizowana przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe „Energetyka i Prawo” działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego konferencja na temat „Strategia rozwoju energetyki. Ryzyka realizacji inwestycji energetycznych związane z prawem ochrony środowiska. Finansowanie inwestycji”. 
 
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji i firm, które mają i będą miały największy wpływ na przyszły kształt rozwoju szeroko pojętej energetyki. Wśród zaproszonych prelegentów i gości należy szczególnie podkreślić obecność Olgierda Dziekońskiego – sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Marka Woszczyka - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Pana Jerzego Majchrzaka – dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki, Zdzisława Gawlika - wiceprezesa PGE Energetyka Jądrowa S.A. i PGE EJ1 Sp. z o.o., Sławomira Hinca - wiceprezesa PGNiG S.A., Oresta Nazaruka - wiceprezesa PGNiG Energia S.A., Wojciecha Szwankowskiego, członka zarządu, dyrektora handlowego PKP Energetyka S.A., Marcina Laskowskiego - dyrektora Departamentu Inwestycji PSE Operator S.A., Łukasza Dziekońskiego – wiceprezesa Marquerite Fund z ramienia PKO BP S.A., Zbigniewa Mularzuka – prezesa Nano Karbon Sp. z o.o. z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Mariusza Hildebranda - prezesa BIG Info Monitor S.A., dr inż. Jacka Goszczyńskiego - niezależnego eksperta rynku energetyczno – paliwowego oraz Adama Rucińskiego - Prezesa BTFG Sp. z o.o.. 
 
W konferencji udział wziął także Jacek Szczęsny – wydawca miesięcznika „Ekologia i Rynek” będący patronem medialnym. W konferencji wzięło udział 114 studentów oraz zaproszeni goście Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Energetyka i Prawo” działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkich przybyłych na Konferencję przywitał zapraszając do aktywnego w niej udziału dr Filip Elżanowski - opiekun IKN „Energetyka i Prawo”, wyrażając oczekiwanie, że dzięki możliwości otwartej wymiany poglądów pomiędzy studentami i praktykami biznesu oraz administracji będzie możliwe lepsze przygotowanie naukowe studentów. 
 
Konferencję podzieloną na dwa panele dyskusyjne i jeden przeznaczony na referaty studentów otworzył Przemysław Panek - Prezes IKN „Energetyka i Prawo” dziękując wszystkim tym, dzięki którym konferencja może się odbyć, a w szczególności sponsorowi – PKP Energetyka S.A. i oddał głos Olgierdowi Dziekońskiemu. Pan minister witając wszystkich obecnych, pogratulował Kołu Naukowemu „Energetyka i Prawo” podjęcia się tak ważnej i aktualnej tematyki, podkreślając, że planowane w dniu 12.12.2012 r. z udziałem Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego, Forum Debaty Publicznej „Nowe Źródła Energii – Jaka energia dla Polski?” jest w pewnym sensie, rozwinięciem zagadnień przewidzianych do dyskusji na obecnej Konferencji. 
 
Gratulując organizatorom zgromadzenia tak poważnych uczestników dyskusji oraz skonstruowania niezwykle ambitnego programu Olgierd Dziekoński zaprosił najaktywniejszych 5 studentów do wzięcia udziału również w tym Forum Debaty Publicznej. Podkreślił znaczenie poznawania przez studentów interdyscyplinarnych zagadnień sektora paliwowo - energetycznego i konieczności trwałego edukowania społecznego, apelując do uczestników Konferencji o wykorzystanie szansy na nieskrępowaną dyskusję i rozmowę z tymi którzy aktualnie programują rozwój polskiej energetyki. Po wystąpieniu Dziekońskiego Przemysław Panek podziękował wszystkim przybyłym na Konferencję, a następnie oddał głos dr Adamowi Szafrańskiemu – z którym moderował I Panel, poświęcony strukturalnym inwestycjom energetycznym, wraz z ich uwarunkowaniami prawnymi oraz analizą roli państwa nie tylko jako regulatora, ale i czynnika gwarantującego bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jako węzłowe tematy dyskusji prowadzący zaproponował zmierzenie się z zagadnieniem roli Państwa w rozwoju energetyki. Czy rzeczywiście państwo powinno być zaangażowane kapitałowo w przedsiębiorstwa energetyczne, czy powinno ograniczyć się do regulacji? W jakim stopniu przedsiębiorstwa te powinny działać na wolnym rynku? Czy prezesowi URE brakuje kompetencji, czy ma ich dostatecznie dużo, czy nie zachodzi pole konfliktu kompetencyjnego z ministrem właściwym ds. Skarbu Państwa i Gospodarki oraz chcącymi prowadzić własną politykę przedsiębiorstwami energetycznymi?
 
Po intensywnej dyskusji gdzie prelegenci zmierzyli się z zagadnieniem skutków wprowadzenia wspólnego rynek energii i gazu ziemnego w UE w 2014 r., w tym w szczególności jakie bariery można zaobserwować w wykreowaniu znaczącej roli Polski w budowaniu tego rynku oraz rozważaniom jakie inwestycje infrastrukturalne i wytwórcze ze wsparciem państwa muszą temu towarzyszyć, uczestnicy panelu postarali się również ocenić w oparciu o własne doświadczenia, jak państwo jest przygotowane do wydobycia gazu łupkowego, czy też jaka byłaby rola prawników w przygotowaniu się do eksploatacji złóż (tworzenie regulacji prawnych, problem z ich stosowaniem). W ramach ożywionej wymiany poglądów uczestnicy panelu zwrócili uwagę na występujące problemy praktyczne w regulacjach dotyczących ochrony środowiska (np. konieczność zinwentaryzowania mrowisk i jej pupulacji osobniczej w przypadku wydawania decyzji środowiskowej dotyczącej odwiertów gazowych).
 
Ostatnim zagadnieniem poddanym ocenie w trakcie tego panelu był problem pozyskiwania funduszy na inwestycje, tak ze środków publicznych, jak i prywatnych. Zakończona dyskusja panelowa pozwoliła rozpocząć 2 godzinną przerwę gdzie uczestnicy panelu toczyli kuluarowe rozmowy ze studentami wyjaśniając szczegółowo dyskutowane w trakcie Panelu wątki. Po przerwie Maciej Gruchot – wiceprezes IKN „Energetyka i Prawo” wznowił obrady Konferencji, przekazując głos dr inż. Jackowi Goszczyńskiemu, który jako moderator rozpoczął prowadzenie II Panelu poświęconego wykorzystaniu kierowanych olbrzymich środków finansowych na inwestycje innowacyjno-wdrożeniowe oraz infrastrukturalne w przemyśle paliwowo - energetycznym. Jako, że dyskusja w pierwszym panelu pozwoliła skonkretyzować plany państwa i przemysłu odnośnie rozwoju branży paliwowo – energetycznej przy skumulowaniu ogromnych nakładów inwestycyjnych w tym obszarze, tak w dziedzinie infrastruktury jak i wydobycia paliw czy eksploatacji nowych bloków energetycznych uczestnicy II Panelu podjęli dyskusję nad zdefiniowaniem wyzwaniami stojącymi tak przed organami państwa jak i przed przedsiębiorcami czy indywidualnymi konsumentami energii. 
 
Uczestnicy panelu przeanalizowali jakie może być znaczenie z punktu widzenia Skarbu Państwa, spółek SPV, struktury grup spółek dla efektywności w zakresie realizacji projektów o charakterze innowacyjnym szczególnie w energetyce i w infrastrukturze przesyłowej oraz czy struktura może usprawnić proces wdrażania nowych rozwiązań dla przemysłu. Na zakończenie dyskusji rozważono wielkość wyzwań stojących przed gospodarką dotyczących sfinansowania planowanych w sektorze inwestycji stawiając zasadne pytania o zasoby finansowe sektora. W podsumowaniu dyskusji na obu Panelach dr inż. Jacek A. Goszczyński zaproponował, aby obecnym decydentom oraz aktualnym studentom i przyszłym menadżerom, którzy dzisiaj są słuchaczami tej konferencji, poddać pod rozwagę myśl wprowadzenia zasady, aby z chwilą uruchamiania tak dużych i znaczących dla Polski planów inwestycyjnych były jednocześnie uruchamiane narodowe plany edukacyjne dla najwybitniejszych absolwentów studiów I stopnia, tak aby mogli zdobywać dalej wiedzę korzystną dla realizacji tych inwestycji w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie tak w dziedzinie prawa, ochrony środowiska, ekonomii czy inżynierii. W dyskusji podkreślono znaczenie przyjmowanych obecnie przez Ministra Gospodarki rozwiązań w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej. W tym punkcie Pan Maciej Gruchot zakończył obrady II Panelu. Po krótkiej przerwie wznowiono III panel poświęcony referatom studentów, który moderował Przemysław Panek. 
 
Uczestnicy panelu - studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zapoznali zebranych ze stanem aktualnym i kierunkami rozwoju prawa podatkowego związanego z inwestowaniem w odnawialne źródła energii, regulacjami prawnymi dot. gazu łupkowego w Europie Środkowo - Wschodniej oraz znaczeniem interesu publicznego w prawie energetycznym Unii Europejskiej. Głos zabrała Pani Natalia Cieślewicz, Pani Jetmira Francesco Velaj, Pan Krystian Kowalewski oraz Pan Maciej Tomecki.Na zakończenie Konferencji Pan Przemysław Panek – Prezes IKN „Energetyka i Prawo” wręczył każdemu z panelistów maskotkę Konferencji – zielonego krokodyla.