W konkursie Teaming, uruchomionym w ramach unijnego programu ramowego Horyzont 2020, najlepsze instytucje naukowe, m.in. polskie, mają szansę na partnerstwo strategiczne z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie. Wyłonione w konkursie instytucje zyskają miano centrów doskonałości i otrzymają finansowanie sięgające 15-20 mln euro na kilka lat. 

 
"Centrum doskonałości, które powstanie w ramach współpracy, ma koncentrować się na badaniach naukowych na najwyższym poziomie. Ma być ono miejscem, gdzie będą sprzyjające warunki dla rozwoju innowacyjnych pomysłów. Korzystamy w tym względzie z doświadczeń Uniwersytetu w Cambridge. Chcielibyśmy stworzyć też moduł, który będzie polegał na kształceniu studentów i młodych naukowców w dziedzinie przedsiębiorczości i wspomagał ich w zakładaniu firm, które będą komercjalizowały najlepsze pomysły" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys. 
 
 
Kanclerz Uniwersytetu Cambridge, prof. Leszek Borysiewicz wyjaśnił, że jego uniwersytet komercjalizuje wiele przedsiębiorstw. "Cambridge to jest dość mała miejscowość. Jednak do dziś wokół Cambridge powstało 600 nowych firm i 18 proc. wszystkich firm technologicznych, które powstają w Wielkiej Brytanii" - powiedział prof. Borysiewicz. 
 
Już teraz obie instytucje współpracują w dziedzinie biotechnologii, genetyki, nowych materiałów dla elektroniki. "W dalszej perspektywie chcielibyśmy rozwijać część dotyczącą chemii strukturalnej, prac nad nowymi materiałami czy szczepionki na szczególny rodzaj nowotworu" - wyjaśnił  prof. Marcin Pałys. 
 
Chociaż formalny kres współpracy, zgodnie z zasadami programu Horyzont, to rok 2020, jednak rektorzy uniwersytetów chcieliby, aby trwała ona również po jego formalnym zakończeniu. "Chcielibyśmy, aby program rozwijał się przy wykorzystaniu zasobów finansowych w nowych perspektywach UE, ale też z pieniędzy prywatnych" - mówił rektor UW. 
 
Rozpatrywanie wniosków w programie Teaming odbywa się w dwóch turach. W pierwszej następuje selekcja najbardziej interesujących wniosków. One dostają finansowanie na przygotowanie szczegółowego planu działania. Później na podstawie tych szczegółowych planów zostaną wybrane projekty, które otrzymają finansowanie z UE. "Ta pierwsza faza powinna zakończyć się koło lutego - marca. Później jest około roku na przygotowanie planu. Ostateczna decyzja o przyznaniu finansowania zapadnie na początku roku 2016" - wyjaśnił prof. Pałys. 
 
 
Wspólne prowadzenie badań i wymiana naukowców między uniwersytetami polskimi i brytyjskimi jest elementem brytyjskiego programu Innovation is Great. Na jego temat rozmawiają uczestnicy poniedziałkowej konferencji Great Innovation Summit, odbywającej się w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie. Uczestniczący w niej naukowcy i przedsiębiorcy omawiają też możliwości współpracy między nauką a biznesem oraz szanse rozwoju obu sektorów w perspektywie programu Horyzont 2020. (PAP)