Taką zmianę przewiduje przyjety we wtorek 16 sierpnia br. przez rząd, przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (czyli projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności). Celem zaproponowanych zmian, zgodnie z zapowiedziami rządu, jest wzrost nakładów na badania i rozwój.
Czytaj: Minister nauki proponuje przepisy wspierające innowacyjność>>

 

- Chcielibyśmy zachęcić rektorów, by zaczęli kształcić kadry, które są w stanie rozmawiać i kooperować z przedsiębiorcami - wyjaśniał w czwartek Dardziński. Dodał, że nowelizacja ma też znacznie uprościć i odbiurokratyzować procedurę tzw. uwłaszczenia naukowców, czyli nadawania im praw własności intelektualnej do wyników przeprowadzonych badań. Poza tym usunięte ma być ograniczenie czasu, w jakim twórcy wynalazku przysługują udziały w korzyściach z komercjalizacji.
- Są tu rozwiązania dla przedsiębiorców i są rozwiązania dla naukowców. I jedne, i drugie mają umożliwić trwałą i efektywną współpracę. A kolejna ustawa ma uczynić tę współpracę jeszcze bardziej korzystną finansowo - podsumował Dardziński. (ks/pap)