Licencja syndyka uprawnia do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy na podstawie ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Licencjonowany syndyk zgodnie z ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka, musi spełniać następujące wymagania:
1) ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) zna język polski w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności syndyka
3) ma pełną zdolność do czynności prawnych;
4) ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie, o którym mowa w pkt 1;
5) posiada nieposzlakowaną opinię;
6) w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję syndyka przez co najmniej 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie, o którym mowa w pkt 1;
7) nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
8) nie jest podejrzana albo oskarżona o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
9) nie jest wpisana do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego;
10) złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości;

Egzamin dla ubiegających się o licencję syndyka przeprowadza się co najmniej dwa razy w ciągu roku. Informację o terminie egzaminu Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swoich stronach podmiotowych oraz w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym, co najmniej na trzy miesiące przed planowanym terminem egzaminu.

Egzamin ma formę pisemną i obejmuje zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego i naprawczego.

Dowiedz się więcej z książki
Podstawy wszczęcia wtórnego postępowania upadłościowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


 


@page_break@


Na czym polega egzamin?

Zgodnie z art. 8 ust. 3 egzamin polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa i wykonaniu zadania problemowego. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe uzyskuje się 1 punkt. Można wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza się na karcie odpowiedzi stanowiącej integralną część testu. Wykonanie zadania problemowego ocenia się w skali od 0 do 30 punktów.

Prawidłowość odpowiedzi na pytania testowe oraz wykonanie zadania problemowego ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Za pozytywny wynik egzaminu uznaje się uzyskanie co najmniej 75 punktów z części testowej egzaminu oraz co najmniej 20 punktów za wykonanie zadania problemowego. Złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym potwierdza zaświadczenie wystawione przez Komisję

W dniu 5 października odbył się egzamin dla osób, które ubiegają się o licencję syndyka. Do egzaminu przystąpiło 85 osób. Natomiast wynik pozytywny z obu części uzyskało 59 kandydatów. Warto wspomnieć, że dla egzaminowanych część składająca się z zadania problemowego, była trudniejsza niż test, 73 osoby uzyskały pozytywny wynik z testu, zaś z zadania problemowego 65.

Październikowy egzamin był drugim z trzech zaplanowanych na 2015 roku egzaminów dla osób ubiegających się o licencję syndyka i dwudziestym drugim od wejścia w życie ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka.

Zarobki?
Zgodnie z ustawą, łączna kwota wynagrodzeń przyznanych w postępowaniu nie może przekroczyć 3% funduszów masy upadłościowej oraz sum uzyskanych z likwidacji rzeczy. Ustawodawca przewidział maksymalną wysokość wynagrodzenia, która nie może przekroczyć stuczterdziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli wysokość wynagrodzenia jest oczywiście niewspółmierna do wykonanej pracy, sąd ustala wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiące w wysokości nieprzekraczającej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Łączna kwota przyznanych wynagrodzeń nie może przekroczyć czterdziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym.

Wynagrodzenie syndyka ulega podwyższeniu do 10% w przypadku wykonania ostatecznego planu podziału w ciągu roku od upływu terminu do zgłaszania wierzytelności lub zaspokojenia w całości wierzytelności i należności kategorii drugiej, trzeciej i co najmniej w połowie kategorii czwartej, z wyłączeniem okresu prowadzenia postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu.

Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2016 r. znaczna część przepisów ulegnie zmianie, a sama licencja syndyka zostanie zastąpiona licencją doradcy restrukturyzacyjnego.

Więcej informacji:
-Krajowa Izba Syndyków
-INSOL EUROPE - europejska strona organizacji specjalistów restrukturyzacji i upadłości
-INSOL INTERNATIONAL - międzynarodowej organizacji praktyków upadłości i restrukturyzacji

Dowiedz się więcej z książki
Podstawy wszczęcia wtórnego postępowania upadłościowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł