Nowe rozporządzenie określające zasady zdawania egzaminu prokuratorskiego i sędziowskiego obowiązuje od 20 stycznia 2018 r.
Zmiany nie są duże - konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika przede wszystkim ze zmiany delegacji ustawowej w ustawie o Krajowej Szkole Sędziów i Prokuratorów.
Dość istotną zmianą dla osób zdających egzaminy może być określenie progów punktowych, które trzeba zdobyć za każde zadanie pisemne.
Kandydaci na sędziów muszą Część pisemna egzaminu sędziowskiego polega na sporządzeniu orzeczeń: w sprawie karnej i w sprawie cywilnej. Przyszli prokuratorzy muszą sporządzić apelację od wyroku w sprawie karnej, pozew, wniosek lub apelację w sprawie cywilnej oraz pismo w sprawie administracyjnej (skarga lub sprzeciw).
Za każde zadanie przyszli sędziowie mogą otrzymać od 0 do 60 punktów. Oceny za zadania na egzaminie prokuratorskim są zróżnicowane - za pismo w sprawie karnej zdający mogą zdobyć 60 pkt, za dwie pozostałe części po 30.
Dotychczas do egzaminu ustnego mógł przystąpić każdy, kto uzyskał łącznie 72 punkty z części pisemnej.
Nowe rozporządzenie wprowadza natomiast dodatkowy wymóg - liczyć się będzie nie tylko suma punktów, ale wyniki każdej części egzaminu pisemnego.
Zdający musi zdobyć co najmniej 18 (zadania oceniane w skali 0-60 pkt) lub 9 pkt (zadania oceniane w skali 0-30 pkt).