Studia prawnicze są ciężkie. Co czyni je tak ciężkimi, to niepoliczalna ilość informacji koniecznych do wchłonięcia: przepisów, wyroków, opinii prawnych, języka prawnego. Przy odrobinie dodatkowego wysiłku, obowiązkowa praca może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Nowy Rok to dobry moment na zrobienie postanowień.

To prawda, że pracę magisterską trzeba obronić samodzielnie. Wcześniej jednak można znacznie ułatwić sobie proces studiowania, a nawet zacząć pracować nad swoją zawodową reputacją.

Być może jeszcze nie same studia prawnicze, ale już z pewnością pierwsze praktyki to wejście w międzynarodowe środowisko i prawniczy angielski.

Rozumienie terminologii prawniczej to podstawa. Jak wiadomo, potoczne słowa w języku prawników mogą przybierać zupełnie odmienne od codziennych znaczenia. Stąd konieczne jest korzystanie ze specjalnych słowników terminologii prawniczej. www.TheFreeDictionary.com oferuje kompletny zbiór pojęć prawnych wraz z ich przejrzystymi definicjami.

Tuż przed sesją, największą popularnością cieszy się instytucja pożyczania notatek. O wiele szybsze niż kserowanie jest ich wydrukowanie z Internetu. Dzięki użytkownikom Student.lex.pl, baza materiałów edukacyjnych przydatnych studentowi prawa na www.student.lex.pl/materialy-edukacyjne liczy ponad 1500 pozycji. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.

Nie tylko przed sesją, ale w trakcie całego roku akademickiego, student prawa potrzebuje stałego dostępu do tekstów prawnych. Bezpłatny program LEX dla Studenta, to najlepsze możliwe rozwiązanie. Korzystając z LEX dla Studenta, oprócz pozyskiwania merytorycznych treści, można ćwiczyć biegłość w pracy z programem prawniczym, który będzie nieodłącznym narzędziem w przyszłej praktyce zawodowej.

Jako przyszli prawnicy, już studenci powinni być przygotowani do wyrażania opinii na bieżące tematy, nie tylko z dziedziny prawa. Codzienny przegląd prasy powinien stać się czymś tak oczywistym jak poranne umycie zębów. Dla poszerzenia horyzontów warto zaglądać na prawnicze, i nie tylko, blogi. Ważnym doświadczeniem może być poprowadzenie własnego internetowego bloga. Przy obowiązujących restrykcjach dotyczących reklamowania przedstawicieli zawodów prawniczych, każda okazja do pokazania się, również w sieci, jest bezcenna. Do grupy blogerów można łatwo dołączyć na www.student.lex.pl/blog . Wystarczy skontaktować się z redakcją portalu.

Zanim pomyślimy o karierze zawodowej, etacie i co najmniej ośmiu godzinach pracy za biurkiem dziennie, warto dołączyć do studenckiego koła naukowego, Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa, Kliniki Prawa lub innej organizacji non-profit. Oprócz okazji do zdobycia doświadczenia i niesztampowej wiedzy, w tego typu grupach możemy liczyć na dobrą zabawę w gronie studentów, którzy chcą rozwijać się szybciej, niż oferują to uniwersytety.

To tylko kilka propozycji postanowień noworocznych dla studentów prawa. Jakie są Wasze pomysły? Jak zawsze, czekamy na maile: student@wolterskluwer.pl, oraz Wasze komentarze na Facebooku.

W Nowym Roku 2012 składamy Wam najserdeczniejsze życzenia – samych sukcesów, pomyślnie zdanych egzaminów, samych trafnych wyborów, radości oraz wytrwałości w noworocznych postanowieniach oraz w odwiedzaniu Student.lex.pl!

Redakcja Student.lex.pl]]>