Niezbędne jest podjęcie działań legislacyjnych polegających na nowelizacji rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2018 r. w sprawie sposobu podziału dla uczelni środków finansowych na świadczenia dla studentów oraz na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniu na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniu działalności naukowej.

 

Odpis na fundusz socjalny nauczycieli taki sam jak w 2021 r.>>

 

Projektowana zmiana dotyczy składnika Lmi algorytmu i zmierza do usunięcia z tego składnika danych dotyczących ustalonej w uczelni wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta, uprawniającej do ubiegania się o stypendium socjalne w tej uczelni. Uwzględnienie w algorytmie składnika Lmi, odnoszącego się wyłącznie do danych o liczbie studentów otrzymujących stypendium socjalne, w wystarczającym stopniu pozwoli na dostosowanie wysokości dotacji dla uczelni do zapotrzebowania studentów danej uczelni na wsparcie o charakterze socjalnym – dotacja dla danej uczelni będzie tym wyższa, im więcej osób otrzymujących stypendium socjalne będzie wykazywała ta uczelnia. Autorzy projektu wskazują, że zmiana  nie wpłynie na wysokość dotacji dla uczelni, w szczególności z uwagi na fakt, że w ostatnich latach w zdecydowanej większości uczelni kryterium dochodowe ustalane było na najwyższym przewidywanym w ustawie poziomie lub na poziomie do niego zbliżonym.

 


W wyniku wprowadzenia zmian w nowelizowanym rozporządzeniu uproszczeniu ulegnie sposób podziału dla uczelni środków finansowych przeznaczonych na świadczenia dla studentów (tj. stypendia socjalne, stypendia dla osób niepełnosprawnych, zapomogi i stypendia rektora), a ich efektem będzie zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych uczelni, które nie będą już obowiązane do przekazywania właściwym ministrom.