- Budżet państwa i jego przygotowanie to niezwykle skomplikowana materia, która wiąże ze sobą potrzebę uwzględniania głosów różnych środowisk i grup. Dobrze, że rząd chce brać w tej dziedzinie pod uwagę głos zainteresowanych, w tym głos środowiska akademickiego. Pragniemy zauważyć, że na tę grupę składają się także studenci, którzy podjęli już wiele prób inicjujących zmiany w obszarze finansowania studiów, a także elementów związanych ze statusem społecznym i zdrowiem studentów – czytamy w wystąpieniu.
Jego autorzy stwierdzają, że Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej proponuje szereg zmian w prawie, które usprawnią proces studiowania oraz poprawią bezpieczeństwo socjalne i zdrowotne studentów. - W ostatnich tygodniach przesłaliśmy choćby pismo z prośbą o zajęcie się kwestią ubezpieczenia zdrowotnego, wygasającego w sytuacji podjęcia przez studenta pracy zarobkowej. Sprzeciwiamy się także konstrukcji podatku od osób fizycznych, która nakłada zobowiązania podatkowe na studentów, jeśli byli oni zwolnieni z czesnego lub sfinansowano ich udział w konferencji z budżetu uczelni. Jest to wówczas traktowane jako dochód, który nie jest zwolniony od obowiązku podatkowego – stwierdzają autorzy listu.
Podkreślają też, że ich inicjatywy obejmują także sprawę zapewnienia finansowania na działalność studencką. - Porozumienie w tej sprawie już niebawem może być udziałem kilku największych organizacji studenckich w Polsce i naszym zdaniem odpowiednio normuje relacje finansowe pomiędzy władzami uczelni a samorządami i organizacjami studenckimi. Rozważenia wymagają także takie pomysły, jak możliwość uzyskiwania stypendiów rektora i stypendium dla osób niepełnosprawnych także na drugim kierunku studiów. Dyskusja musi obejmować ponad to temat reformy kredytów studenckich, które już dawno pozostają na niezmienionym poziomie, co generuje ich mniejszą popularność i nie wspiera potrzebujących studentów – czytamy w wystąpieniu.
Szerokim echem odbiła się sprawa płatności za staże i praktyki absolwenckie. Zdaniem Parlamentu także ten temat powinien być przedmiotem rozmowy pomiędzy reprezentacją studentów a rządem, gdyż pozwoli to na sprawniejsze i bardziej dostosowane do potrzeb studentów rozwiązanie w obszarze, który ma bardzo istotne znaczenie.
- W związku z tak dużą liczbą spraw i wniosków, a także w obliczu przygotowywania budżetu na przyszły rok, zwracam się do Pani Premier o spotkanie z Parlamentem Studentów RP – oficjalną reprezentacją studentów w Polsce, podczas którego przedstawimy propozycje ważne z punktu widzenia studentów – bezsprzecznej i najliczniejszej części środowiska akademickiego. Wierzę, że takie spotkanie uzupełni stanowisko nauczycieli akademickich, rektorów i przedstawicieli ośrodków naukowych, które zostało przedstawione podczas spotkania w ostatnich dniach – pisze do premier Mateusz Mrozek, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Studenci chcą rozmawiać z premier o zmianach w prawie
Parlament Studentów RP chce rozmawiać z Ewą Kopacz o zmianach, które pozwolą zarabiać żakom na zleceniu bez utraty ubezpieczenia zdrowotnego. Tematem spotkania miałyby być także sprawy związane z podatkami, praktykami zawodowymi oraz finansowaniem organizacji studenckich.