Wsparcie finansowe dla tej idei zadeklarowały władze Brandenburgii - poinformowała PAP rzecznik UAM Collegium Polonicum w Słubicach Ewa Bielewicz-Polakowska.
Collegium Polonicum jest wspólną placówką naukowo-badawczą obu uczelni, formalnie wchodzi też w struktury obu uniwersytetów. W Europie dotychczas nie ma wydziału będącego wspólnym dla dwóch uniwersytetów z dwóch państw.
Według władz obu uczelni, eksperyment związany z jego powołaniem właśnie w Słubicach, ma nie tylko pogłębić współpracę polsko-niemiecką, ale również przyczynić się do rozwoju badań, które będą prowadzone na światowym poziomie.
„Minister ds. Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgia prof. Sabine Kunst zadeklarowała prawie 6 mln zł na utworzenie wydziału. Obie nasze uczelnie liczą teraz na konstruktywną postawę polskiego rządu” - powiedział dyr. Collegium Polonicum Krzysztof Wojciechowski.
Powołanie wydziału jest związane z koniecznością stworzenia co najmniej 30 nowych etatów, w tym 10 dodatkowych profesur poświęconych najnowszym obszarom humanistyki: mediom społecznym, migracji, wirtualnej rzeczywistości oraz kulturowym, ekonomicznym i prawnym konsekwencjom cyfryzacji rzeczywistości.
„By osiągnąć ten poziom naukowy budżet Collegium Polonicum musi być wyższy o ok. 8 mln zł rocznie” - dodał Wojciechowski.
Grupa ekspertów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Viadriny postanowiła, że wydział będzie nosił nazwę Międzynarodowy Wydział Studiów Europejskich i Regionalnych. Ma on być kontynuacją i poszerzeniem dotychczasowej, ścisłej współpracy polskiego i niemieckiego uniwersytetu.
„Powołanie wspólnego wydziały otwiera przed nami nowe perspektywy nie tylko w badaniach, ale również w dydaktyce. Mamy nadzieję, że nowe wspólne kierunki studiów obu uczelni przyciągną kandydatów nie tylko z regionu, ale wręcz z całej Europy” - ocenił Wojciechowski.
Nad powołaniem wydziału pracują obecnie cztery grupy robocze, zajmujące się profilem przyszłych badań, dydaktyką, kwestiami organizacyjnymi, prawnymi i finansami. Partnerzy wychodzą z założenia iż realizacja przedsięwzięcia nie będzie wymagała zmiany umowy międzypaństwowej w kwestii Collegium Polonicum ani ustaw o szkolnictwie wyższym obu krajów.
Jak wyjaśniła Bielewicz-Polakowska, większość zmian organizacyjnych i prawnych będzie musiało się dokonać na poziomie obu uczelni. „Tym niemniej bezprecedensowy charakter przedsięwzięcia wymaga wsparcia czynnika politycznego zarówno w wymiarze finansowym jak i organizacyjno-prawnym” - dodała rzecznik.
Kształcenie w Collegium Polonicum odbywa się obecnie na ośmiu kierunkach studiów, na których studiuje prawie 600 studentów. 25 proc. z nich to obcokrajowcy: z Ukrainy, Niemiec, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Iraku, Chin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Słowacji, Wietnamu, Serbii, Wielkiej Brytanii i Pakistanu.
W Słubicach studiują także studenci rekrutowani na Viadrinie, na kierunku Kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej oraz podyplomowym kierunku Ochrona europejskich dóbr kultury.
W roku akademickim 2014/15 w Collegium Polonicum naukę na pierwszym roku na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych podjęło ponad 200 studentów. W Słubicach UAM prowadzi studia na bezpieczeństwie narodowym, filologii polskiej jako obcej, a wraz z Uniwersytetem Europejskim Viadrina na filologii germańskiej, prawie, kulturoznawstwie w zakresie komunikacji międzykulturowej oraz na filologii angielskiej i stosunkach międzynarodowych.
Collegium Polonicum rozpoczęło działalność w 1991 roku, a pierwsi studenci przekroczyli mury słubickiej uczelni w roku akademickim 1993/94. Zgodnie z Umową z 2 października 2002 roku odpowiedzialność za placówkę naukową w Słubicach spoczywa jednocześnie na Rzeczpospolitej Polskiej i Kraju Związkowym Brandenburgii.
Głównym zadaniem Collegium Polonicum jest działanie na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami. Od początku działalności uczelnia dała wykształcenie ponad 3000 osób. Przez lata na stałe wpisała się także w życie niewielkich, nadgranicznych Słubic i także regionu oraz obu państw. Jest ona miejscem spotkań polityków i także konferencji.
W inauguracji roku akademickiego 2013/14 wzięli udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Joachim Gauck. W ciągu roku akademickiego w Collegium Polonicum odbywa się kilkadziesiąt imprez edukacyjnych, naukowych, kulturalnych i transgranicznych. (PAP)