Chodzi o sprawę drukarza, który odmówił wydrukowania ulotek fundacji LGBT i został za to skazany na grzywnę.
"Usługi drukarskie ani nie są dobrem unikalnym, ani publicznym, ani nie stanowią dobra pierwszej potrzeby, stąd nie można uznać odmowy ich świadczenia za wykroczenie" - uważa rzecznik - Obwiniony nie znajduje się w żadnej z tych kategorii podmiotów obowiązanych
do świadczenia usług, co za tym idzie, przesłanka art. 138 Kodeksu Wykroczeń nie jest spełniona" - uważa rzecznik praw absolwenta.
Nie zgadza się przy tym z rzecznikiem praw obywatelskich, który podnosił, że odmowa stanowiła dyskryminację ze względu na orientację seksualną.
"Zarówno forma korespondencji przesyłanej przez obwinionego, jak i wskazanie przyczyny odmowy wynikającej z jego przekonań uwidoczniają szacunek do drugiego człowieka oraz wysoką moralność obwinionego. Obwiniony sprzeciwia się promowanym przez radykalne organizacje LGBT (reprezentujące ponadto jedynie znaczącą mniejszość osób homoseksualnych) ideom." - podkreśla Piątkowski.
Powołanie Rzecznika Praw Absolwenta leży w kompetencji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Rzecznik Praw Absolwenta współdziała z Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie ograniczenia barier w dostępie do wykonywania zawodu zgodnego z kierunkiem studiów absolwenta. W tym celu Rzecznik Praw Absolwenta analizuje sytuację absolwentów na rynku pracy i stopień ich dostępu do określonych zawodów oraz przedstawia wnioski Radzie i ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego. Działalność Rzecznika reguluje Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.
Ziobro: sąd nie może ukarać za niedrukowanie materiałów LGBT>>