Do tej pory stworzyli już ponad 20 spółek start-up, odnosili też sukcesy w wielu innych programach MNiSW i NCBR. Przyczynili się również do wprowadzenia zmiany w ustawie „Prawo zamówień publicznych”, która okazała się bardzo ważna dla środowiska naukowego - tak właśnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reklamuje program TOP 500 Innovators.
Diamentowa osłona dla światłowodów, kamuflaż, który zmienia barwę w zależności od otoczenia, i pochłaniające tlen opakowanie – to tylko niektóre z wynalazków uczestników ministerialnych stażów w USA. Zloty absolwentów umożliwiają wymianę doświadczeń i integrację środowiska TOP 500, choć już teraz stanowi ono bardzo dobrze zorganizowaną i współpracującą ze sobą grupę.
Tematem tegorocznego spotkania były wyzwania stojące przed innowatorami oraz ich możliwości wpływania na rzeczywistość. Na dwudniowej konferencji pojawili się wybitni badacze, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wielu organizacji zaangażowanych w rozwój polskich innowacji. W spotkaniu wzięli udział również m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz ambasador USA w Polsce, Stephen Mull.
Przedstawiciele m.in. resortu nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Konferencji Lewiatan wspólnie z absolwentami programu zastanawiają się nad możliwościami polskiej nauki oraz nad kompetencjami badaczy i pracowników naukowych. Podjęto kwestie transferu technologii oraz omówiono zagadnienia kluczowe dla programu: komercjalizację wyników badań czy zarządzanie projektami naukowymi. – Zbadaliśmy losy 320 absolwentów programu. Zakładacie nowoczesne laboratoria, zarządzacie projektami naukowymi, prowadzicie nowoczesną dydaktykę, pełnicie funkcje kierownicze – zwróciła się do zebranych prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Uważam program za wyjątkowo udany. Będzie on miał swój finał w grudniu tego roku. Ale mam nadzieję, że będzie on w innej formie kontynuowany – podsumowała minister nauki.
Absolwenci programu stanowią najaktywniejszą grupę w polskim środowisku naukowym. Wyposażeni w unikalne kompetencje prowadzą innowacyjne badania naukowe, zacieśniając współpracę między nauką a biznesem. W programie kładziono nacisk na design thinking – dostosowywanie badań do potrzeb odbiorców i szybkie wprowadzanie produktów na rynek.
W TOP 500 Innovators akcentowano również rozwój kompetencji miękkich, takich jak praca w interdyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji czy rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy obserwowali pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywała komercjalizacja wyników badań i współpraca z przedsiębiorcami.
Do grona 320 absolwentów jeszcze w tym roku dołączy 180 uczonych, którzy zamkną tytułowe grono 500 innowatorów. Ostatnia grupa pracowników uniwersytetów, instytutów badawczych, instytutów PAN czy centrów transferu technologii weźmie udział w zagranicznych szkoleniach w drugiej połowie 2015 r.
* * *
TOP 500 to największy program stażowo-szkoleniowy. Jego uczestnicy brali udział w 9-tygodniowych szkoleniach prowadzonych na najlepszych uczelniach i przez najlepszych specjalistów z listy szanghajskiej. W 2015 r. po raz pierwszy, oprócz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Uniwersytetu Stanforda w Dolinie Krzemowej, uczestnicy programu będą mogli wyjechać również do Cambridge w Wielkiej Brytanii. Łączny budżet programu wynosił 59,8 mln zł. Organizatorami zlotu były Stowarzyszenie Absolwentów Programu TOP 500 Innovators oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.