Ministerstwo po ogłoszeniu przed kilkoma tygodniami tego pomysłu nie ujawnia dalszych jego szczegółów. Teraz jednak okazuje się, że idea będzie miała swój ciąg dalszy.

O tym, że 5 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje spotkanie w Popowie, podczas którego ma zostać przedstawiony projekt wprowadzenia aplikacji prawniczych przy uniwersytetach, poinformowano podczas niedawnego posiedzenia Naczlenej Rady Adwokackiej. NRA Zdecydowała, że na spotkaniu reprezentować ją będzie prezes adw. Jacek Trela i adw. Jerzy Zięba, wiceprzewodniczący Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich. Poinformowano też, że po spotkaniu w Popowie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie NRA, poświęcone temu tematowi - 25 lutego.

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że proponowana zmiana systemu nauczenia aplikantów to reakcja na petycję obywatelską złożoną przez studentów prawa, którzy w piśmie przesłanym do Sejmu narzekali na masowy charakter aplikacyjnych szkoleń, brak praktycznego kształcenia i problemy infrastrukturalne związane z organizowaniem nauki. Według MS sposobem na te bolączki miałoby być wprowadzenie tzw. aplikacji akademickiej, którą – obok korporacji – miałyby prowadzić uczelniane wydziały prawa.

Uczelnie w większości z zainteresowaniem przyjęły pomysł. Dziekani wydziałów prawa z reguły argumentują, że stworzyłoby to absowentom dodatkowe możliwości, wywowałoby zdrową konkurencję, ale też nie oznaczałoby odebrania tego upranienia samorządom, które nadal mogłyby prowadzić aplikacje.

Innego zdania są samorządy, którzy upatrują w tym pomyśle ataku na swoje uprawnienia. Jak twierdzą, uczelnie są od teoretycznej nauki prawa, samorządy od praktycznej. - Nauka i przygotowanie do wykonywania zawodu zaufania publicznego, jakim jest niezmiennie od stu lat, zawód adwokata opiera się na odmiennych od akademickich zasadach kształcenia. Podstawą bowiem kształcenia jest relacja mistrz-uczeń, czyli adwokat-patron a aplikant adwokacki. Zmiana tego wieloletniego i sprawdzającego się sposobu kształcenia jest niczym nieuzasadniona - mozna przeczytać w stanowisku opublikowanym przez Okregową Radę Adwokacką w Katowicach.

A Krajowa Rada Radców Prawnych w swoim stanowisku stwierdziła, że prawidłowe przygotowanie do wykonywania zawodu radcy prawnego opiera się przede wszystkim na pozyskaniu w toku odbywanej aplikacji praktycznych umiejętności pozwalających na prawidłowe świadczenie pomocy prawnej. Istotnym elementem kształcenia w ramach systemu aplikacji staje się również zapoznanie aplikantów z zasadami deontologii zawodowej.

- Spełnienie powyższych wymogów ustawowych, a dotyczących postawionych przed aplikacją radcowską celów kształcenia, jest możliwe wyłącznie w ramach istniejącej obecnie odpowiedzialności samorządu zawodowego za organizację aplikacji. Istniejący model kształcenia zakłada powierzenie uniwersytetom i innym szkołom wyższym wyłącznie kształcenia teoretycznego, przygotowującego do późniejszego podjęcia przez zainteresowanych odbyciem aplikacji kształcenia praktycznego, do którego wyłącznie przygotowane są samorządy prawnicze - czytamy w stanowisku.

Dodatkowe zajęcia dla zdających egzaminy zawodowe>>