W obradach udział wzięło wielu znakomitych naukowców i ekspertów z kraju i z zagranicy, min. z Narodowego Banku Polskiego, Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej - Katedr Bankowości i Finansów oraz Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Zylinie i Uniwersytet Śląski w Karvinie. Gościem honorowym konferencji był Prezydent Miasta Bielsko-Biała, Pan Jacek Krywult.

Celem konferencji, której koncepcja powstała w wyniki konsultacji z prof. dr hab. Jerzy Osiatyńskim – Doradcą Prezydenta RP i Profesora na Wydziale Finansów i Technologii Informatycznych WSFiP w Bielsku-Białej, była wymiana poglądów i doświadczeń oraz prezentacja najnowszych wyników badań naukowych. Konferencję otworzył Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, prof. nadzw. dr hab. Jan Ostoj, a cykl prezentacji naukowych poprzedziło wystąpienie Prezydenta Miasta Bielsko-Biała, Jacka Krywulta. W pierwszej części obrad, prowadzonej pod przewodnictwem Prof. nadzw. dr hab. Jana Ostoj, głos zabrał m.in. z-ca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej w Narodowym Banku Polskim, dr Piotr Szpunar oraz Prof. nadzw. dr hab. Mirosław Kwieciński – pracownik katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Poruszone przez dr Piotra Szpunar zagadnienia polityki makroostrożnościowej wywołały duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji. Kolejne sesje prowadzili Prof. nadzw. dr hab. Jana Stofkova z Uniwersytetu w Żylinie oraz Prof. nadzw. dr hab. inż. Jacek Binda z Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.
 
 
Z satysfakcją należy odnotować fakt, że podjęta w ramach obrad konferencji tematyka okazała się być zagadnieniem bardzo aktualnym i nie do końca rozpoznanym. Referaty programowe ujawniły różnice w rozumieniu pojęcia bezpieczeństwo oraz sposobów jego zapewnienia. Emocjonująca dyskusja naukowa, m.in. po wystąpieniach prof. nadzw. dr hab. Waldemar Dotkuś z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. nadzw. dr hab. Józef Pfaff z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach czy Prof. Ing. Daniela Stavárek, Ph.D. z Slezská univerzita z Karviny, której kolejny już raz mogła przysłuchiwać się młodzież bielskich szkół średnich oraz studenci, wywołana była m.in. zagadnieniami bezpieczeństwa inwestorów w kontekście prawdziwości i rzetelności sprawozdań finansowych oraz skutkami kryzysu. Niemniejsze emocje ujawniły się w dyskusji po referatach dotyczących przestępczości podatkowej oraz bankowości elektronicznej. 
 
Nastrój dociekliwości i intelektualnego niepokoju udzielił się także studentom i uczniom uczestniczącym w obradach konferencji. Młodzi ludzie, w badaniu ankietowym z entuzjazmem wyrażali się o konferencji jako sposobie edukacji ekonomicznej, podkreślając, że informacje jaki zdobyli na konferencji pozwolą im lepiej rozumieć procesy zachodzące w gospodarce. 
 
Obrady konferencji zakończyły się później niż planowano, a wiele kwestii pozostało jeszcze do omówienia, co dobrze rokuje planowanej na przyszły rok kolejnej edycji konferencji w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, na którą już dziś serdecznie zapraszamy. 
 
Prof. nadzw. dr hab. inż. Jacek Binda
Prorektor WSFiP
Koordynator projektu