Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała rzecznik warszawskiej uczelni Ewa Chybińska, w ramach współpracy politechnika ma wykonać m.in. dokumentację cyfrową niektórych obiektów i pomieszczeń biblioteki, natomiast biblioteka zapewni pracownikom, studentom i doktorantom uczelni korzystanie z zasobów poprzez zapewnienie bezpośredniego dostępu do swojego cyfrowego katalogu komputerowego.

Obie instytucje będą też podejmowały wspólnie działania w celu pozyskania wsparcia we Francji, Polsce oraz Unii Europejskiej. "Biblioteka Polska w Paryżu jest najstarszą instytucją polską poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która działa na rzecz ochrony polskiej kultury poprzez zbieranie ocalałych od grabieży i zniszczeń dzieł kultury polskiej, w tym pomników polskiej literatury, nauki i Sztuki(…) Politechnika Warszawska jest największą uczelnią techniczną w Polsce, której misją jest kształcenie przyszłych elit społecznych, ludzi światłych, o rozległych horyzontach(…). Strony dostrzegają pola współpracy wzajemnego wsparcia prowadzonej działalności w celu zapewniania pełnej realizacji misji i celów statutowych obu instytucji" – można przeczytać w preambule listu.

Jak poinformowano na stronie Archiwów Państwowych, Biblioteka Polska w Paryżu założona została w 1839 r. przez polskich emigrantów we Francji po fiasku antyrosyjskiego powstania 1830-1831 r. Zbiory miały zastępować kolekcje utracone w kraju i tworzyć warsztat pracy naukowej do badań dziejów Polski za granicą. Biblioteka gromadziła i gromadzi, także po II wojnie światowej, spuścizny polityków, żołnierzy i artystów - dokumenty i pamiątki, które tym samym tworzyły namiastkę Biblioteki Narodowej.

Wśród zbiorów wyróżniają się m.in. pamiątki po poecie Adamie Mickiewiczu i kompozytorze Fryderyku Chopinie, którzy w XIX w. mieszkali w Paryżu.

Biblioteka Polska w Paryżu jest jedną z kilku instytucji tworzonych przez Polaków w "zastępstwie", gdyż ich kształtowanie w kraju uniemożliwiał brak państwa. Istnienie "zastępczych" instytucji było sposobem zachowania tożsamości narodowej, językowej i kulturalnej. Zbiory obejmują ok. 220 tys. egzemplarzy, w tym 150 tys. książek (spośród których nie wszystkie są dostępne w Polsce), 30 tys. druków ulotnych, 3,2 tys. czasopism, 4000 map i atlasów i ok. 30 tys. dzieł sztuki. Biblioteka posiada również ponad 5 tys. rękopisów (w ponad 200 zespołach).

PAP - Nauka w Polsce