Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia na polskich uczelniach. Największą popularnością wciąż cieszą się kierunki informatyczne oraz te związane z zarządzaniem i psychologią.
Pierwszą piątkę zamyka prawo, które chciało studiować 17,8 tys. osób. Najpopularniejszy kierunek, informatykę, wybrały 42 tys. osób. W zeszłym roku prawo było na trzecim miejscu.
Uczelnią publiczną, która zachęciła do składania dokumentów największą liczbę osób, była Politechnika Warszawska. W jej murach chciało się uczyć ponad 47 tys. kandydatów (dotyczy liczby zgłoszeń na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie).
Z kolei spośród uniwersytetów najwięcej zgłoszeń złożonych zostało do biur rekrutacji Uniwersytetu Warszawskiego (43,5 tys. osób) oraz Jagiellońskiego (33,6 tys. osób).
Maturzyści, którzy chcieli studiować inżynierię i analizę danych, musieli pokonać ponad 54 konkurentów. To zdecydowanie najbardziej oblegany kierunek. Nieco łatwiej było dostać się na:
- zarządzanie inżynierskie – 19,4 kandydata na jedno miejsce;
- chemię i toksykologię sądową – 18,9;
- kierunki lekarskie – 16,7 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
- filologię norweską – 14,5.