Uczelnia odnotowała w tym roku aż dwudziestoprocentowy wzrost liczby studentów na Wydziale Prawa i Administracji, przyszli prawnicy mogą skorzystać z wielu programów, które mają ułatwić im radzenie sobie w przyszłości na trudnym rynku usług prawniczych.

Studia prawnicze – można iść własną ścieżką>>

Nowy kierunek dla prawników obsługujących firmy
- Z dużym zainteresowaniem spotkał się nasz nowy kierunek studiów II stopnia: Prawo w biznesie. Obecne regulacje prawne stawiają wiele wyzwań zarówno przed przedsiębiorcami, jak i kadrą zarządzającą podmiotami gospodarczymi. Na rynku pracy poszukiwani są eksperci, którzy rozumieją procesy ekonomiczne i posiadają wiedzę z zakresu obsługi prawnej podmiotów działających w danej branży gospodarki. Z myślą o nich utworzyliśmy kierunek Prawo w biznesie - tłumaczy dr Błoński.

Zajęcia ukierunkowane są na kształtowanie kompetencji pomagających w obsłudze podmiotów gospodarczych. Przedsmioty obowiązkowe to: system prawa w Polsce, system organów ochrony prawnej i prawo instytucjonalne UE, prawo cywilne i handlowe, prawo działalności gospodarczej czy zamówień publicznych oraz system prawa podatkowego i prawo materialne UE.

- Spośród rozbudowanej oferty przedmiotów specjalnościowych studenci mogą wybrać te, które wiążą się z ich przyszłymi planami zawodowymi pod kątem np. konkretnej branży gospodarki. Na wspomnianej liście specjalizacji znajdują się m.in. mediacje w sprawach gospodarczych, konstruowanie umów, partnerstwo publiczno-prywatne, prawo obrotu instrumentami finansowymi, prawo upadłościowe, pozyskiwanie funduszy na prowadzenie działalności gospodarczej - podkreśla dr Błoński. - Ofertę edukacyjną tworzymy z myślą o rynku pracy, uaktualniając ją o nowe, przyszłościowe kierunki i specjalizacje. Przykładem są studia podyplomowe na kierunku Prawo lotnicze, które uzyskały certyfikat i znak jakości „Studia z przyszłością 2017”. 

Najważniejsze kompetencje miękkie
Uczelnia może pochwalić się także bogatą ofertą zajęć, których celem jest kształtowanie kompetencji miękkich studentów, służą temu konwersatoria oraz pozwalanie studentom na przejęcie inicjatywy przy prowadzeniu zajęć.
- Wpływa to na kształtowanie i ulepszanie wielu obszarów z zakresu kompetencji miękkich, np. praca w grupach, wystąpienia publiczne, emisja głosu, panowanie nad słuchaczami, samoocena i samokrytycyzm, publiczna obrona własnych przekonań, konstruktywny krytycyzm, syntetyzowanie uzyskanej wiedzy, sprawiedliwa ocena innych itp. Ponadto, jak pokazuje doświadczenie, taka formuła zajęć naturalnie motywuje studentów do lepszego przygotowania się i aktywności, a także wpływa na wielokrotnie lepsze przyswajanie i zapamiętywanie wiedzy - podkreśla dr Mieczysław Błoński.

Praktyczne umiejętności przyszli prawnicy mogą zdobywać, rozwiązując kazusy oraz biorąc udział w symulacjach rozpraw.
- Na terenie kampusu mamy salę sądową, na której, przynajmniej raz w semestrze, każdy student powinien odbyć symulację rozprawy. Łatwiej zrozumieć teorię, gdy widzimy, jakie ma ona przełożenie na praktykę. Liczne grono studentów zdobywa praktykę w Studenckiej Poradni Prawnej, niosąc pod opieką doświadczonych prawników pomoc w rozwiązaniu rzeczywistych problemów prawnych - podkreśla dziekan.

Student prawa – i z tabletem, i z flamastrem>>