Rada OIRP w październiku 2013 r. odmówiła wpisu Kamilii R. na listę radców prawnych. Mimo, że prawniczka w celu udokumentowania przesłanek wpisu na listę, przedłożyła wymagane dokumenty, w tym: urzędowo poświadczony odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych, poświadczony notarialnie odpis uchwały komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości z 2012 r., stwierdzający uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu notarialnego, informację o niekaralności, odpisy umowy o pracę poświadczających zatrudnienie w Urzędzie Miasta O. na stanowisku inspektora w sekretariacie Prezydenta Miasta , a także naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich.
Podstawą wpisu na listę bez odbycia aplikacji miał być art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o radcach prawnych, który daje taką możliwość osobom z praktyką, wykonującym "czynności bezpośrednio związane z tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego".
Tworzenie aktów powinno być ciągłe
Odmowa wpisu była podyktowana tym, że Rada nie stwierdziła faktycznego wykonywania czynności bezpośrednio związanych z tworzeniem projektów aktów prawa miejscowego. Według Rady OIRP odstępić od obowiązku odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego może tylko osoba, która pracowała trzy lata przy tworzeniu projektów aktów prawa miejscowego. Praktyka ta musi mieć charakter stały, trwający nieprzerwanie. W przypadku Kamilii R. taka sytuacja nie miała miejsca, gdyż do jej zakresu obowiązków należało przede wszystkim stosowanie prawa a jedynie sporadycznie tworzenie projektów aktów prawa miejscowego. Zdaniem Rady to nie pozwala ma przyjęcie, iż wnioskodawczyni zdobyła wystarczające doświadczenie prawnicze, wymagane przez ustawodawcę.
Od uchwały Prezydium KRRP Kamila R. w styczniu 2014 r. złożyła odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, w którym wniosła o uchylenie uchwały i skierowanie złożonego wniosku do ponownego rozpatrzenia. Minister tej skargi nie uwzględnił, wiec wnioskodawczyni poszła do sądu. Więcej>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Etyka zawodu radcy prawnego i adwokata. Kazusy. Objaśnienia. Orzecznictwo
|