Radcy prawnemu Jakubowi D. zostały postawione trzy zarzuty nieetycznego zachowania zawodowego. Dotyczyły one naruszenia tajemnicy radcowskiej i poufności w kontaktach z dwoma dawnymi klientami. A także nie zachowania lojalności wobec stron procesu w sytuacji reprezentowania w przeszłości obu stron. Poszkodowanymi były dwie spółki - Poznańskie Zakłady Taboru Kolejowego oraz  Sigma sp. z o.o., a w jednej z nich Jakub D. był komandytariuszem.   Świadczył usługi najpierw jednej spółce, a następnie - drugiej.

Orzeczenia o winie
Działania radcy okazały się sprzeczne  z art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, a także  z art. 6 i 22 kodeksu etyki.
Według tych zasad radca prawny obowiązany jest wykonywać czynności rzetelnie i uczciwie, zgodnie z prawem , zasadami etyki zawodowej oraz dobrymi obyczajami. Ponadto radca prawny powinien zobowiązać osoby współpracujące z nim do zachowania tajemnicy zawodowej. 
Dyscyplinarny Sąd Okręgowy 24 marca 2014 r. uznał winę radcy prawnego Jakuba D. tylko co do jednego czynu i orzekł karę pieniężną - 9 tys. zł oraz zakaz wykonywania patronatu na 3 lata. Umorzono sprawę w zakresie ujawnienia tajemnicy zawodowej.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny przy Krajowej Izbie Radców Prawnych, do którego Jakub D. się odwołał,  15 września 2015 r. utrzymał wyrok w mocy.  Więcej>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Akta karne dla aplikantów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł