Dwie najstarsze uczelnie niepubliczne w regionie - Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania (SWSZ) im. generała Jerzego Ziętka oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa (GWSH) im. Wojciecha Korfantego w Katowicach - decyzją swoich senatów i po uzyskaniu akceptacji ministra nauki i szkolnictwa wyższego połączą się formalnie 1 października 2016 r.
Nowy rok akademicki studenci obu uczelni rozpoczną już pod marką GWSH.
Nowa uczelnia będzie miała siedzibę w dotychczasowej siedzibie GWSH w Katowicach-Piotrowicach, zrezygnuje z głównej siedziby SWSZ w centrum Katowic, bez zmian będą natomiast funkcjonować wydziały zamiejscowe. Według dyrektor ds. organizacji i rozwoju GWSH Marty Adamczyk, pracę straci ok. 10 proc. dotychczasowych pracowników.
Zmiany dla studentów mają nie być uciążliwe. Większe dotyczą studentów SWSZ, którzy z formalnego punktu widzenia dołączają do społeczności studenckiej GWSH. "Jeszcze w tym tygodniu spotkamy się ze studentami, aby odpowiedzieć na ich pytania. Pracujemy także nad publikacją, która krok po kroku pokaże studentom SWSZ zmiany" – zapowiedziała dyrektor Adamczyk.
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa prowadzi rekrutację bez zmian – na wszystkie realizowane w uczelni kierunki studiów, zarówno w Katowicach, jak i w wydziałach zamiejscowych w Żorach, Bielsku, Wiedniu i Ostrawie. Rekrutację na kierunki realizowane dotychczas przez SWSZ prowadzą obydwie uczelnie, tj. zarówno SWSZ, jak i GWSH.
Kandydaci na studia, którzy pozytywnie przejdą proces rekrutacji na obu uczelniach i złożą stosowne dokumenty w siedzibie tej, do której aplikowali, zostaną włączeni w poczet studentów Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach.
Po podpisaniu umowy o świadczeniu usług edukacyjnych procesem przeniesienia studentów z rekrutacji Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania zajmą się pracownicy obydwu instytucji. Ma on przebiegać automatycznie i nie wymagać żadnych dodatkowych działań ze strony studenta. O otwarciu kierunków zadecyduje liczba zgłoszeń – wszystkie kierunki z ofert obydwu uczelni będą stanowić jedną wspólną ofertę. Na wszystkie kierunki studiów prowadzone dotychczas przez SWSZ będzie prowadzona dalsza rekrutacja, a już rozpoczęte studia znajdą kontynuację w GWSH.
Fuzja jest efektem prawie dwudziestoletniej współpracy uczelni na płaszczyźnie edukacyjnej i naukowej.
"Uczelnie zdecydowały się połączyć swoje doświadczenia, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby studentów i rynku pracy. Połączenie sił ze Śląską Wyższą Szkołą Zarządzania dowodzi, że potrafimy odpowiadać elastycznie także na różne sygnały płynące z rynku, a ten dla szkolnictwa wyższego nie jest w ostatnich latach zbyt łaskawy. Niż demograficzny i konieczność sprostania oczekiwaniom pracowników i pracodawców są wyzwaniami, którym podołają tylko najlepsi, najwytrwalsi i najsilniejsi" – powiedział rektor GWSH prof. Krzysztof Szaflarski.
"Główny motyw tej decyzji jest ekonomiczny, dzięki niej zwiększy się potencjał dydaktyczny i naukowy uczelni, zasoby biblioteczne. Mamy też nadzieję, że w nieco dłuższej perspektywie obniżenie kosztów kształcenia przełoży się też na jego niższe koszty dla studentów" – powiedziała PAP dyrektor Adamczyk.
"Wspólnie z rektorem GWSH będziemy pracować nad tym, co dla studenta najbardziej istotne – kontaktem z międzynarodowym środowiskiem, wsparciem cenionych przedsiębiorstw, możliwościami, jakie daje otoczenie, z którym od lat współpracujemy. Połączenie z GWSH umożliwi nam realizację tego celu" – powiedziała rektor SWSZ dr Jadwiga Gierczycka. (PAP)
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz
|