Od samego początku imprezę organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Na pomysł jej zorganizowania wpadł ówczesny dziekan wydziału aktorskiego Jan Machulski. Współorganizatorem festiwalu jest łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

Jak mówi rektor łódzkiej Szkoły Filmowej prof. Mariusz Grzegorzek na festiwalu "mamy do czynienia z eksplozją młodości, energii i radości życia", a jego uczestnikom udaje się wytworzyć atmosferę, która na długo pozostaje w pamięci.

Obecna dziekan wydziału aktorskiego prof. Zofia Uzelac dodaje, że ta impreza, to "nieocenione wydarzenie, które pozwala myśleć o odrodzeniu teatru". Zwróciła uwagę, że w tym festiwalu biorą udział ci, od "których zależy teraz życie polskiego teatru". Spotykają się tu debiutujący aktorzy, profesorowie, rektorzy wyższych uczelni, krytycy, dyrektorzy teatrów.

Na festiwalu swoje spektakle dyplomowe prezentować będą studenci Akademii Teatralnej z Warszawy, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa i z jej wrocławskiej filii oraz z łódzkiej Szkoły Filmowej. Tradycją stało się, że przedstawienia reżyserują uznani twórcy.

Tegoroczną imprezę zainauguruje spektakl "Samobójca" Nikołaja Erdmana w reż. Jerzego Treli przygotowany przez młodych aktorów z Krakowa. To tragikomiczna opowieść o człowieku zniechęconym, pozbawionym perspektyw życiem w sowieckiej Rosji. Festiwalowa publiczność będzie mogła jeszcze obejrzeć m.in.: przedstawienie "Szkice z Dostojewskiego" wyreżyserowane przez Maję Komorowską a przygotowane przez studentów z Warszawy, spektakl "Odyseje 2014" w reż. Agaty Dudy-Gracz, który pokażą aktorzy z Wrocławia czy "Poskromienie złośnicy" w reż. Małgorzaty Warsickiej przygotowane przez studentów z Łodzi.

Spektakle oceniać będzie jury festiwalu, w którym w tym roku zasiądą: aktorzy - Agata Kulesza i Bartłomiej Topa, szef Teatru Wybrzeże w Gdańsku Adam Orzechowski, krytyk teatralny Jacek Wakar oraz Violetta Laszczka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest fundatorem głównej nagrody. Swoje wyróżnienia przyzna też publiczność. Aktorzy ubiegać się będą o  tytuł najbardziej elektryzującej aktorki i najbardziej elektryzującego aktora. Tradycyjnie przyznana zostanie również nagroda Machula "Bądź orłem, nie zniżaj lotów" - ufundowana przez Machulskiego w 1991 r., wręczana największej indywidualności festiwalu.

Łódzkiej imprezie towarzyszyć będzie konferencja "Aktor producent. Wolny zawód?". Jej organizatorzy zwracają uwagę, że funkcjonowanie w zawodzie aktora i producenta w ciągu ostatnich lat zmieniło się. Twórcy przestali być przywiązani do jednego, stałego miejsca pracy, a aktor i producent sami kreują swoją zawodową drogę. W ramach festiwalu przewidziano również cykl spotkań "Laureaci Festiwalu Szkół Teatralnych na wielkim ekranie".

Impreza potrwa sześć dni - od wtorku 6 maja do niedzieli 11 maja. Spektakle prezentowane będą w Teatrze Studyjnym oraz Teatrze Nowym.

W ramach łódzkiego festiwalu pierwsze sukcesy aktorskie odnosili m.in. Michał Żebrowski, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Ewa Kacprzyk, Rafał Królikowski, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Sonia Bohosiewicz, Zbigniew Zamachowski.(PAP)

jaw/ mow/