Podczas czwartkowej rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym poseł PiS Stanisław Piotrowicz podkreślał, że wprawdzie konstytucja nadaje uczelniom publicznym prawo do pobierania opłat za niektóre usługi edukacyjne, ale ustawa nie daje uczelni możliwości wyboru – zobowiązuje uczelnie do pobierania opłat od studentów, którzy studiują na drugim kierunku, a którzy nie spełnią określonych warunków. Dlatego, według niego, opłaty za drugi kierunek studiów są sprzeczne z zapisami konstytucji.

Zobacz: PiS będzie zabiegał o zniesienie opłat za drugi kierunek studiów>>>

Zdaniem Piotrowicza, przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stawiają studenta „w sytuacji bardzo niejasnej i niepewnej”. Wyjaśnił, że student będzie zwolniony z opłat, kiedy wyniki jego kształcenia pozwolą zaliczyć go do 10 proc. najlepszych studentów. Piotrowicz zaznaczał, że nawet jeśli student założy, że będzie się starał i że będzie się rzetelnie kształcił i nawet jeśli osiągnie dobre wyniki, nie zagwarantuje sobie zwolnienia z opłat.

Zobacz: MNiSW za zmianą dot. odpłatności, ale czeka na uzasadnienie wyroku TK>>>

Opłaty za studia zależą nie tylko od niego, ale i od osiągnieć innych studentów z jego rocznika. Jeżeli okaże się, że na roku będzie wielu wybitnych studentów, nie będzie mógł się znaleźć w gronie 10 proc. najlepszych.

Zobacz: Bezpłatność studiów nie jest nieograniczona>>>

Piotrowicz podkreślał też, że student – wobec tych nieostrych kryteriów – musi złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do bezpłatnych studiów. Tymczasem o tym, czy uzyska prawo do bezpłatnego kształcenia dowie się dopiero po pierwszym roku.

Takie rozwiązania „podważają zaufanie obywatela do państwa prawnego” – ocenił Piotrowicz.

Inny przedstawiciel PiS, poseł Włodzimierz Bernacki, zwrócił uwagę, że przepis został wprowadzony w sytuacji niżu demograficznego, kiedy spada liczba studentów na rynku edukacyjnym. „Zupełnie niezrozumiałe wydaje się wprowadzanie przepisów, które pogłębiają sytuacją fatalną, niedobrą dla studenta, ale i dla uczelni” – mówił Bernacki. (PAP)

lt/ ula/ mag/