W jednym z ostatnich wyroków Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt VI SA/Wa 3117/13) uznał, iż negatywny wynik kolokwium nie uprawnia izby notarialnej do odmowy wydania zaświadczenia.

Sprawa dotyczyła aplikantki notarialnej. Na szkoleniu spędziła ona wymagany czas 2,5 roku, odbyła praktykę pod patronatem notariusza oraz praktykę sądową za które otrzymała pozytywne oceny. Uczestniczyła w organizowanych zajęciach seminaryjnych. Nie zdała, jednak jednego z kolokwiów i dlatego zarówno Rada Izby Notarialnej, jak również Krajowa Rada Notarialna odmówiły jej wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji.
 
Koronnym argumentem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwały obu organów samorządu notarialnego była teza, że z treści art. 72 prawa o notariacie nie wynika, iż zamiarem ustawodawcy było uzależnienie odbycia aplikacji notarialnej od uzyskania przez aplikanta pozytywnych ocen z poszczególnych kolokwiów oraz sprawdzianów. Innymi słowy, prawniczka zajęła stanowisko, iż aby odbyć aplikację i otrzymać zaświadczenie o jej odbyciu nie jest konieczne uzyskanie pozytywnych wyników ze wszystkich kolokwiów przeprowadzanych w trakcie aplikacji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 marca tego roku uznał, że podnoszone przez aplikantkę zarzuty są zasadne. Po pierwsze, w ocenie WSA przesłanki wydania zaświadczenia mają charakter wyczerpujący, co oznacza, że w wypadku ich spełnienia organ ma obowiązek wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej. Po drugie, z interpretacji normy art. 72 prawa o notariacie nie wynika aby przesłanką wydania takiego zaświadczenia był pozytywny wynik kolokwium.
Źródło: Rzeczpospolita