Z programu "Generacja Przyszłości" mogą skorzystać studiujący na polskich uczelniach młodzi wynalazcy, konstruktorzy, programiści, a także innowatorzy szukający nowych skutecznych rozwiązań w medycynie i naukach przyrodniczych, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska zaznaczyła podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, że studenci w ramach programu "konstruują łaziki, bolidy, drony, satelity, wyjeżdżają za granicę". "W ten sposób rośnie ich przekonanie, że może im się udać. Z drugiej strony mają szansę promować swoje wynalazki za granicą" - powiedziała.

Zobacz: Absolwenci poszukiwani przez dyskonty>>>

W drugiej edycji konkursu, spośród 62 nadesłanych wniosków, resort nauki wyłonił 26 zwycięskich projektów z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych. W tym roku otrzymają one dofinansowanie sięgające łącznie ponad 4 mln 900 tys. zł.

"To pokolenie, w które inwestujemy jak w najlepszą dla Polski lokatę na przyszłość" – podkreślała minister.

Wśród laureatów konkursu dominują studenci uczelni technicznych, którzy realizują 14 nagrodzonych projektów. Po trzy projekty poprowadzą studenci z Politechniki Łódzkiej, Wrocławskiej, Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po dwa studenci z: Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Śląskiej, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz: Rośnie liczba Polaków studiujących na Wyspach>>>

Studenci uczestniczący w II edycji „Generacji Przyszłości” otrzymają wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe – do 400 tys. zł. Przyznane dofinansowanie mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.

Laureaci za otrzymane fundusze m.in. wezmą udział w międzynarodowym konkursie pojazdów o napędzie chemicznym ChemCar 2014 w Aachen w Niemczech oraz Chem-E-Car 2014 w USA; zbudują system monitorowania obszarów rezerwatów przyrody i eliminacji zagrożeń kłusowniczych; przygotują aparaturę w ramach konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej - programu REXUS/BEXUS; sfinansują budowę elektrycznego bolidu - Silesian Greenpower.

Zobacz: Uczelnia z Nowego Sącza przyjmie na studia bez matury>>>

W I edycji programu „Generacja Przyszłości” resort nauki sfinansował 31 projektów. Wśród laureatów programu znajdują się m.in. konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion z Politechniki Białostockiej, który - dwa lata z rzędu - wygrywał prestiżowy konkurs University Rover Challenge w USA, czy studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) w 2013 r. (PAP)

lt/ ekr/ mrt/ jbr/