– Chcemy pokazać młodym ludziom, uczniom i studentom, że nauka to szansa na ważną karierę, na współdecydowanie o tym, jaka będzie przyszłość Polski i Europy. Potrzebujemy bowiem coraz więcej naukowców: śmiałych, otwartych, innowacyjnych – zaznaczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska otwierając kampanię Zawód Naukowiec.

– Drugim naszym celem jest przekonanie opinii społecznej, że nauka staje obecnie w centrum wszystkich procesów społecznych i gospodarczych, w centrum polityk publicznych – dodała. 

Zobacz: Stypendium dla naukowca zwolnione z opodatkowania>>>

Minister nauki podkreśliła też, że rola nauki cały czas rośnie – to już nie tylko niezbędny czynnik rozwoju społecznego, ale motor gospodarczego wzrostu. Przewiduje się, że do roku 2020 Unia Europejska będzie potrzebować około miliona naukowców. Już dziś znacząco wzrosły nakłady na europejską naukę. Wielkie pieniądze czekają chociażby w ramach programu Horyzont 2020 – w sumie prawie 80 mld euro. Także w Polsce coraz więcej środków trafia na badania: w przyszłym roku pieniędzy z budżetu państwa na ten cel będzie o ponad 10 proc więcej. Dynamicznie rosną nakłady z sektora przedsiębiorstw na rozwój i wdrażanie nowych rozwiązań. 
 
Coraz atrakcyjniejsze zarobki czekają także na pracowników wyższych uczelni publicznych. Badacze mogą wybierać ponadto ze stale rosnącej oferty konkursów wspierających ich karierę naukową organizowanych przez MNiSW oraz jego agencje wykonawcze. 
 
- Pragnę podkreślić, że jednym z priorytetów kierowanego przeze mnie Rządu jest wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym kraju i podnoszenie jakości badań. Dołożymy wszelkich starań, aby polskie osiągnięcia na tym polu w większym, niż dotychczas stopniu wpływały na wzrost produktu krajowego brutto - napisała premier Ewa Kopacz w swoim liście do uczestników wydarzenia. 
 
 
Zainicjowana dziś w Auli Politechniki Warszawskiej kampania Zawód Naukowiec skierowana jest nie tylko do młodych ludzi, ale i do ich rodziców, naukowców oraz uczelni. Działania promocyjne obejmą m.in. informacje w internecie oraz w mediach tradycyjnych i społecznościowych, a także na billboardach oraz w komunikacji miejskiej. Elementy promocyjne realizowane są ze środków unijnych. Symbolem kampanii jest jabłko Newtona – znak pomysłowości i innowacji. 
 
Podczas sobotniego wydarzenia minister nauki wręczyła też nagrody laureatom konkursu Diamentowy Grant i Generacja Przyszłości. 
 
– Co roku nagrody te trafiają nawet do 200 osób. Już teraz są więc Was setki. Za kilka, kilkanaście lat to będą tysiące. Tak tworzy się masa krytyczna dla zmian w polskiej nauce. To Wy możecie dać jej nową energię, nowe idee, nowe rozwiązania. Chcemy byście mówili o nauce, by była ważna w dyskursie publicznym – zwróciła się do zwycięzców prof. Lena Kolarska-Bobińska. 
 
 
Minister poprowadziła też panel „Nauka 2030. Jak rozpędzić karierę naukową? Jaka ma być polska nauka w przyszłości? Jak rozwijać innowacje?”. Wzięli w niej udział Ambasadorowie Nauki: dr. Miłosz Giersz, Monika Koperska, dr hab. Magdalena Król i dr. hab. Maciej Wojtkowski. Po panelu odbyły się trzy równoległe warsztaty dla młodych naukowców. 
 
Po części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć wystawę dronów, łazików i bolidów zbudowanych przez młodych polskich konstruktorów. Odbyło się również spotkanie z Ambasadorami Nauki czyli wybitnymi naukowcami młodego i średniego pokolenia, laureatami konkursów Generacja Przyszłości i Diamentowego Grantu, którzy będą wspierać działania w ramach kampanii Zawód Naukowiec. 
Źródło: nauka.gov.pl