- Ten cel można zrealizować pod warunkiem, że zlikwidujemy niedopasowanie obecnego kształcenia do potrzeb rynku pracy, włączymy uczelnie w innowacyjną gospodarkę i będziemy wspierać nowoczesne, skuteczne systemy szkolnictwa wyższego. W reformie uczelni wyższych nie może zabraknąć pracodawców. Musimy też zwiększyć udział osób, które po kształceniu zawodowym (szkoły branżowe i technika) kontynuują naukę na uczelniach wyższych, a do tego potrzebna jest promocja kształcenia praktycznego wśród rodziców i uczniów szkół podstawowych - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Lewiatan popiera przedsięwzięcia mające na celu wspieranie edukacji i podnoszenia kwalifikacji również w ramach współpracy i integracji pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Konieczne jest rozwijanie współpracy nauki z biznesem w obszarach związanych z komercjalizacją badań naukowych i przygotowaniem wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na bieżące i przyszłe potrzeby gospodarki i firm.
Lewiatan: przedsiębiorcy powinni mieć wpływ na reformę szkół wyższych
Polski system szkolnictwa wyższego trzeba zmienić tak, aby studenci byli lepiej przygotowani do potrzeb rynku pracy, oczekiwań przedsiębiorców, kładąc nacisk szczególnie na innowacyjność. W reformowaniu uczelni powinni brać udział pracodawcy - napisała Konfederacja Lewiatan, oceniając program Komisji Europejskiej dotyczący szkolnictwa wyższego.