Studenci coraz chętniej łączą pracę ze studiami. Jest to spowodowane trudną sytuacją młodych na rynku pracy. Z danych GUS wynika, że najliczniejszą grupę bezrobotnych w Polsce, bo aż 28,8 proc. stanowią osoby w wieku 24-35 lat. Od kilku lat wskaźnik ten utrzymuje się na podobnie wysokim poziomie.

- Wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych wynika między innymi z niedostosowania edukacji do wymagań biznesu. Na rynku powstają nowe zawody, które nadal ciężko odnaleźć w ofercie edukacyjnej polskich uczelni - uważa Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA. Dlatego zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas nauki, jest jednym z kluczowych elementów poprawy sytuacji studentów i absolwentów na rynku pracy.

Przeczytaj także: Aby mieć pracę - rozsądnie wybieraj kierunek studiów


Najwięcej ofert pracy dla studentów czeka w call center. W pracy na stanowisku telefonicznego doradcy klienta studenci mogą liczyć na wynagrodzenie od 12 zł do 16 zł brutto. Zatrudnienie w call center umożliwia wypracowanie umiejętności, takich jak: praca w zespole, obsługa klienta (także w języku obcym), komunikatywność, czy praca pod presją czasu. Stale poszukiwani są także kandydaci do pracy w bankowości i finansach, gdzie podstawowym warunkiem zatrudniania jest znajomość języka obcego.

Tu stawki wahają się od 12 zł jako referent czy doradca klienta, aż do 19 zł na stanowisku konsultanta ds. wsparcia działu finansowego, na którym wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym i kierunkowe studia. Praca w bankowości rozwija zdolności analitycznego myślenia i poszerza wiedzę z zakresu finansów. To umiejętności, które na pewno przydadzą się w dalszej karierze.

Przeczytaj także: Kłoda: każdy jest kowalem lub grabarzem własnego losu

Akademickie Biuro Karier – to tu właśnie swoje pierwsze kroki powinni skierować studenci w poszukiwaniu możliwości rozwoju. W biurach karier mogą oni zasięgnąć informacji o dostępnych szkoleniach czy też aktualnych ofertach pracy. Spore grono firm właśnie poprzez te instytucje rekrutuje pracowników. Poza dostępem do aktualnych ofert pracy, student może również skorzystać z usług profesjonalnych doradców zawodowych, który pomoże przygotować profesjonalne CV, czy też opisze indywidualną ścieżkę kariery zainteresowanemu studentowi.

Przeczytaj także: Oszukiwanie na egzaminach to przestępstwo

Coraz więcej studentów szuka pracy bezpośrednio w agencjach pracy. Współpraca z agencją daje możliwość zatrudnienia w wielu firmach, a to z kolei pozwala zdobyć bogate doświadczenie i poznać specyfikę różnych zawodów. - Młodzi ludzie najczęściej decydują się na pracę dorywczą w takich zawodach jak kelner czy konsultant telefoniczny. Nie brakuje także osób, które chcą mieć pracę zgodną z ich kierunkiem studiów i dającą perspektywę zatrudnienia na dłużej - mówi Krzysztof Inglot z Work Service SA.
Źródło. Gazeta.pl