Czytaj: Projekt MS: osłabienie roli KRS, większy wpływ prezydenta na powoływanie sędziów>>

"Rada negatywnie ocenia rozwiązania zawarte w tym projekcie" - czytamy w stanowisku KRS przesłanym w czwartek mediom. Zastrzeżono w nim, że obecne stanowisko ma charakter wstępny, a ostateczną opinię o projekcie KRS przekaże po posiedzeniu zaplanowanym na 19 maja.
"Władza ustawodawcza nie ma kompetencji ani do wprowadzania ograniczeń co do obsady personalnej Rady, ani do określenia kadencyjności jej członków" - uważa KRS. Jak przypomniano, Rada jest konstytucyjnym organem odpowiedzialnym za niezależność sądów i niezawisłość sędziów oraz "wyłącznie uprawnionym do wskazywania Prezydentowi konkretnego kandydata na stanowisko sędziego".
"Podstawy ustrojowe KRS zostały określone w ustawie zasadniczej zarówno co do składu personalnego, jak i kadencji jej członków. Materia, którą może zająć się ustawodawca zwykły, dotyczy wyłącznie organizacji, zakresu działania i trybu pracy oraz sposób wyboru jej członków" - czytamy w stanowisku.
Z tej perspektywy Rada uznała, że propozycja wygaszenia kadencji obecnych członków Rady - aby wprowadzić nowe zasady wyboru do tego gremium - pozostaje w oczywistej sprzeczności z konstytucyjną zasadą kadencyjności. Więcej>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo konstytucyjne. Repetytorium
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł