W jednym z czterech semestrów studenci polscy kształcić się będą w Pradze, a czescy w Krakowie.


Nowe studia – zdaniem ich polskich współtwórców – są wyjątkowe. „Nie jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce oferującą niemcoznawstwo jako kierunek studiów, jednak wybraliśmy dla naszego programu studiów unikatowy profil, kierując uwagę na zagadnienia środkowoeuropejskie” - powiedział prof. Marek Wilczyński z Wydziału Historii UP, na którym ruszą studia.

Przeczytaj także: Kolarska-Bobińska: byłam dobrą studentką


Profesor podkreślił, że współpraca z Uniwersytetem Karola jest cenna dla polskiej strony. „Koledzy z Uniwersytetu Karola nie tylko mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu studiów niemco- i austroznawczych, ale prezentują czeski punkt widzenia na stosunki czesko–niemiecko–polskie, który niezmiernie rzadko jest znany i uwzględniany na polskich uczelniach” - wyjaśnił.


Atutem nowego kierunku – zdaniem profesora – jest konieczność przestudiowania jednego semestru w uczelni partnerskiej, co daje możliwość poznania innego środowiska akademickiego i pracy w wielokulturowym zespole - takim, jakich pojawia się coraz więcej na polskim rynku pracy.

Przeczytaj także: Ściąganie zamyka drogę do aplikacji


Nowy kierunek studiów ma nie tylko poszerzyć wiedzę studentów o społeczeństwie, gospodarce i kulturze krajów niemieckojęzycznych i środkowoeuropejskich, ale i praktycznie przygotować do współpracy polsko–niemiecko–austriacko–czeskiej. Absolwenci będą gotowi do pracy w różnego rodzaju firmach i instytucjach zajmujących się kontaktami polsko–niemiecko-czesko–austriackimi, a dyplom obu uczelni na pewno – według profesora – okaże się pomocny w poszukiwaniu zatrudnienia.


Uniwersytet Karola w Pradze prowadzi studia niemco- i austroznawcze od 20 lat. „Mamy powody do satysfakcji. Widzimy naszych absolwentów na poważnych stanowiskach w różnych organizacjach i instytucjach prywatnych i państwowych, ale też międzynarodowych” - zwrócił uwagę dr Torsten Lorenz z Uniwersytetu Karola.

Przeczytaj także: Indywidualny tok studiów tylko za zgodą studenta


Jak dodał, współpraca z UP w Krakowie jest dla praskiej uczelni szansą na zdobycie nowych doświadczeń i poszerzenie oferty edukacyjnej. „Zachęcam studentów polskich do podjęcia studiów na naszym wspólnym kierunku i zapraszam do Złotej Pragi - nie tylko centrum nauki, ale także sztuki, kultury i rozrywki dla wielu młodych ludzi z całej Europy” - powiedział dr Lorenz.

Źródło: PAP